Reakce
Írán pohrozil USA a Izraeli ničivou odvetou za útok v Ahvázu
24.09.2018 22:55
Írán pohrozil Spojeným státům a Izraeli "ničivou" odvetou za sobotní útok na vojenskou přehlídku v Ahvázu a obvinil Saúdskou Arábii a Spojené arabské emiráty, že čin financovaly. Ve městě začaly pohřby obětí, jež vysílala živě íránská televize. Při útoku přišlo podle íránských úřadů o život 25 lidí, mezi nimiž bylo 12 členů elitních revolučních gard. Šlo o nejničivější teroristický útok v Íránu za desítku let.
Pohřebních obřadů se zúčastnily tisíce lidí, Írán na pondělí vyhlásil za oběti den smutku. V provincii Chúzestán, jejímž střediskem je Ahváz, zůstaly zavřené banky, školy, univerzity a úřady.
Zástupce velitele revolučních gard Hosejn Salámí v dnešním projevu před zahájením pohřebních obřadů řekl na adresu amerických a izraelských politiků, že byli "svědky íránské pomsty v minulosti a tentokrát bude reakce ničivá". "Budete litovat toho, co jste udělali," řekl Salámí, který také hovořil o "trojúhelníku" Izrael, USA a Saúdská Arábie.
Íránský nejvyšší duchovní ajatolláh Alí Chameneí poté v prohlášení zveřejněném na internetu uvedl, že strůjci útoku v Ahvázu byli financováni Saúdskou Arábií a Spojenými arabskými emiráty. Doplnil přitom, že čin byl dílem stejných lidí, které v Sýrii a Iráku "zachraňují" Spojené státy. Prezident Hasan Rúhání podobně v neděli prohlásil, že za útokem byly arabské státy z oblasti Perského zálivu.
Íránská agentura Fars bez uvedení zdroje dnes napsala, že při sobotním útoku přišlo o život pět atentátníků, nikoliv čtyři, jak původně informovala média. Podle Fars nebylo tělo pátého útočníka identifikováno, jelikož se nacházelo mezi dalšími oběťmi útoku.
Ministerstvo informací a bezpečnosti později potvrdilo, že útok spáchala pětičlenná skupina, a oznámilo, že v souvislosti s činem bylo zatčeno 22 lidí.
K činu se přihlásilo protivládní hnutí Ahvázský národní odpor, později za útok odpovědnost přijala i teroristická organizace Islámský stát. Ahvázský národní odpor je arabské opoziční hnutí, které usiluje o odtržení ropné provincie Chúzestán od zbytku Íránu.
Podle agentury Reuters není pravděpodobné, že by revoluční gardy zaútočily přímo na ty, jež z útoku obviňují. Pravděpodobnější je, že se odhodlají k raketovému útoku na opoziční skupiny operující v Iráku nebo v Sýrii, jež mohou být napojeny na strůjce útoku. V Chúzestánu budou zřejmě zpřísněna bezpečnostní opatření a pozatýkáni oponenti vlády.
Diskuse
Diskuze u článků starších půl roku z důvodu neaktuálnosti již nezobrazujeme. Vaše redakce.