Írán vypustil na oběžnou dráhu vlastní satelit
03.02.2009 07:25 Aktualizováno 03.02. 08:07
Průlom v íránském raketovém programu. Írán dnes na oběžnou dráhu vypustil první satelit vlastní výroby. Informovala o tom íránská státní televize. Stalo se tak u příležitosti třicátého výročí islámské revoluce, které připadá na tento měsíc. Televize událost označila za další úspěch íránských vědců, kteří ho dosáhli navzdory mezinárodním sankcím uplatňovaným vůči Íránu.
Íránská byla rovněž raketa, který satelit vynesla. Už loni íránské sdělovací prostředky informovali detailněji o vývoji a výstavbě rakety Safír (Ambasador), která je prý schopná dopravit na nízkou oběžnou dráhu kolem Země (250 až 500) kilometrů lehčí satelity. Safír má délku zhruba 22 metrů, průměr 1,25 metru a váží přes 26 tun.
Nosič, který dnes odstartoval v přímém televizním přenosu, nese označení Safír 2. Satelit se jmenuje Omid (Naděje), podle oficiálních zdrojů je určený k vědeckým účelům a pro telekomunikaci.
Nosič Safír vyzkoušeli íránští experti dvakrát už loni. První íránskou družici vynesla do kosmu roku 2005 ruská technika. Už loni Írán slavnostně otevřel své první vesmírné středisko, čímž jen dále zvýšil obavy mezinárodního společenství. Teoreticky získává totiž Teherán možnost dopravit jaderné hlavice na jakékoli místo na zeměkouli.
Satelit bude podle íránské televize obíhat planetu patnáctkrát za den po jeden až tři měsíce. Poté se má vrátit na Zemi s daty, která pomohou íránským specialistům vyslat do kosmu "akceschopnou družici".
Podle údajů teheránského vedení mají být v rámci raketového programu dopraveny na zemskou orbitu v příštích dvou letech čtyři íránské družice. Oficiálně mají sloužit telekomunikacím a sledování přírodních katastrof, jako jsou zemětřesení a záplavy. Očekává se ale že satelity budou využity i ve špionáži, hlavně ke sledování situace v sousedním Iráku a Afghánistánu, kde jsou rozmístěny početné zahraniční jednotky.
Organizace spojených národů na Írán uvalila sankce kvůli tomu, že Spojené státy a další západní země Teherán podezřívají z toho, že cílem jeho jaderného programu je vyvinout atomové zbraně. Írán však tvrdí, že mu jde o mírové využití atomu a že chce zvýšit své kapacity pro výrobu elektrické energie.
Foto: Fars News Agency a ISNA
Diskuse
Diskuze u článků starších půl roku z důvodu neaktuálnosti již nezobrazujeme. Vaše redakce.