Ostré vztahy
Íránský ministr: Saúdové musejí přestat vytvářet napětí
06.01.2016 13:53 Aktualizováno 06.01. 19:51
Saúdská Arábie musí přestat vytvářet napětí, které vzniklo mezi ní a Íránem. Po setkání s iráckým ministrem zahraničí to řekl jeho íránský protějšek Mohammad Džavád Zaríf. Irák je podle svého ministra Ibráhíma Džaafarího připraven zprostředkovat řešení nynější krize mezi Teheránem a Rijádem.
Vyostření vztahů vyvolala tvrdá reakce Íránu na hromadnou popravu v Saúdské Arábii ze soboty minulého týdne. Mezi 47 odsouzenci byli i čtyři šíité včetně vlivného duchovního Nimra Bákira Nimra.
Džaafarí jednal v Teheránu a na tiskové konferenci se Zarífem pak řekl, že Irák je ochoten působit jako prostředník k uklidnění krize.
Zaríf ale na tiskové konferenci znovu ostře vystoupil proti Saúdské Arábii. Podle něj království "musí skoncovat" s protiíránskou politikou, kterou praktikuje "dva a půl roku". "Saúdská Arábie se dva a půl roku staví proti úsilí íránské diplomacie. S touto tendencí, která vede k napětí, musí přestat," řekl Zaríf.
Připomněl, že Rijád kritizoval také dohodu o íránském jaderném programu, kterou loni s Teheránem dojednaly světové velmoci. Touto kritikou se podle Zarífa dostala Saúdská Arábie na stejnou stranu jako Izrael, který byl rovněž velkým odpůrcem dohody. Írán "vždy usiluje o mír a porozumění se svými sousedy a nesnaží se vytvářet napětí," sdělil Zaríf.
Saúdská Arábie v neděli přerušila s Íránem diplomatické styky kvůli útokům na své zastupitelské úřady v Teheránu a Mašhadu. Zaríf prohlásil, že tento vandalismus je nepřijatelný a že to je názor "všech íránských představitelů". "Chceme mít dobré vztahy se všemi zeměmi. Odsuzujeme útok na saúdskou ambasádu a konzulát. Všechna politická zastoupení by měla být chráněna," uvedl na twitteru íránský prezident Hasan Rúhání.
Analytici připomínají, že čerstvý konflikt mezi Íránem a Saúdskou Arábií je velkým problémem pro Irák v jeho boji proti radikálům z takzvaného Islámského státu (IS). Irák je závislý na pomoci šíitských milicí, z nichž mnohé podléhají Íránu, a zároveň Spojených států, které jsou spojencem Saúdské Arábie.
Iráčtí šíité po popravách v Saúdské Arábii uspořádali protesty po celé zemi a jejich vůdce Muktada Sadr řekl, že bude-li to třeba, jsou jeho milice připraveny Nimrovu smrt pomstít. Irácký premiér Hajdar Abádí vyjádřil nad popravou Nimra politování a upozornil, že to může vést k novému ničení a bojům.
V Iráku po svržení prezidenta Saddáma Husajna vypukla občanská válka mezi sunnity a šíity a zvládnout se ji podařilo až s nasazením amerických armádních posil. Odborníci upozorňují, že v boji proti IS potřebuje Abádího šíitská vláda také sunnitské kmeny.
Ke kontroverzním popravám se vrátil i nejvyšší představitel Turecka, tedy jedné z regionálních mocností. Prezident Recep Tayyip Erdogan prohlásil, že popravy v Saúdské Arábii jsou vnitřní záležitostí země. "Popravy jsou vnitřními záležitostmi Saúdské Arábie," řekl Erdogan před místními politiky v Ankaře. Jeho postoj tak je v rozporu s mluvčím turecké vlády Numanem Kurtulmuşem, který v pondělí nad popravami vyjádřil politování.
"V Egyptě odsoudili na smrt tisíce lidí (po vojenském puči v roce 2013) a nikdo nic neřekl. Proč svět nereagoval?" řekl Erdogan, který podporoval sesazeného egyptského prezidenta Muhammada Mursího.
Na spory mezi Íránem a Saúdskou Arábií reagovalo i Jordánsko. Předvolalo si íránského velvyslance v Ammánu, kterému dalo najevo své pobouření nad útokem na saúdskoarabskou ambasádu v Teheránu a rovněž nad "íránským vměšováním" do arabských záležitostí. Katar zase na protest odvolal svého velvyslance v Íránu zpět do Dauhá. Katar měl v minulosti se Saúdskou Arábií komplikované vztahy, v posledních letech se ale zlepšily a obě země nyní patří mezi hlavní stoupence syrských povstalců bojujících proti prezidentovi Bašáru Asadovi.
Saúdská Arábie přerušila vztahy s Íránem již v neděli. V omezení nebo přerušení vztahů s Teheránem ji následovali i další spojenci, jako je Bahrajn, Súdán, Spojené arabské emiráty a Kuvajt. Dnes oznámilo přerušení diplomatických vztahů s Teheránem i Džibutsko.
Diskuse
Diskuze u článků starších půl roku z důvodu neaktuálnosti již nezobrazujeme. Vaše redakce.