Srovnat se zemí
Izrael pokračuje se vší tvrdostí v útocích na Gazu
19.11.2012 12:40 Aktualizováno 20.11. 06:46
Židovský stát nadále intenzivně útočí na pásmo Gazy. Umírá při tom stále více civilistů. Podle palestinských údajů v úterý zahynulo sedmadvacet civilistů a dva generálové Hamasu. Pobouření v arabském světě vyvolal syn izraelského expremiéra Ariela Šarona, který vyzval k ničivé a rozhodující vojenské akci proti pásmu Gazy.
Mezi těmi, kteří v úterý zemřeli při izraelském bombardování, jsou i dvě ženy a tři děti, uvádějí palestinské zdroje. Jedno z nich, pětileté, usmrtily střepiny, které se rozletěly do širokého okolí při dopadu bomb na bývalé národní bezpečnostní centrum v Gaze. Dalších dvaačtyřicet lidí utrpělo zranění. Záchranáři stále pátrají po patnácti lidech, kteří zůstali údajně pod troskami dvou zničených domů.
Počet obětí už šestidenního konfliktu, který vyprovokovaly palestinské raketové útoky na Izrael, stoupl na více než 80 na palestinské straně. V Izraeli zahynuli tři lidé. Celkem dosud vypálili Palestinci v Gaze na Izrael kolem tisícovky raket.
Izraelské útoky se zaměňují na místa, odkud operují radikálové. O zprostředkování příměří se snaží Egypt. Dnes je tam očekáván generální tajemník OSN Pan Ki-mun a v Káhiře je rovněž izraelská delegace. ŠDéf OSN dnes vyzval obě strany k okamžitému příměří.
Podle zdrojů z hnutí Hamas, jež pásmu vládne, podmiňuje palestinská strana příměří zastavením izraelských útoků obecně a také cílených likvidačních operací mířených na vedení Hamasu; a dále rovněž zrušením blokády Gazy.
Místopředseda izraelské vlády Moše Jaalon zase k izraelským podmínkám řadí "klid na jihu Izraele, ukončení raketových útoků na toto území a také zklidnění radikálů působících na Sinajském poloostrově".
Západ má pro Izrael pochopení. Zatím
Izraelská armáda v neděli večer oznámila, že dosud v Gaze napadla přibližně 1100 cílů. Premiér Benjamin Netanjahu v neděli večer řekl: "Operace v pásmu Gazy pokračuje. A jsme připraveni ji ještě výrazně rozšířit." S povoláním do zbraně musí počítat až 75 tisíc izraelských záložníků.
Západní politici povětšinou vyjádřili pochopení pro právo Izraele na sebeobranu. Stoupající počet palestinských obětí a hlavně to, že mezi nimi přibývá civilistů, může tuto podporu ohrozit. Mezi mrtvými Palestinci je až 22 dětí.
Palestinské rakety několikrát mířily na Tel Aviv, i když na město nedopadly. Izrael přesto z bezpečnostních důvodů změnil letové trasy z mezinárodního Ben Gurionova letiště.
Poblíž plochy byla umístěna další z protiraketových baterií Patriot. Vedení letiště dnes ujistilo, že díky změně letových tras nejsou nyní civilní letadla v žádném případě ohrožena.
Gilad Šaron by to s Gazou vyřešil jednou provždy
Pobouření v arabském světě vyvolal syn bývalého izraelského premiéra Ariela Šarona, když vyzval k ničivé a rozhodující vojenské akci proti pásmu Gazy. V deníku The Jerusalem Post Gilad Šaron navrhl, aby Izrael zničil celé pásmo Gazy a uvažoval podobně jako USA, když se rozhodly použít proti Japonsku atomové bomby.
"Musíme se zemí srovnat celé čtvrti Gazy, celou Gazu. Američané neskončili s Hirošimou - Japonci dostatečně nekapitulovali. A proto zasáhli také Nagasaki," tvrdí Šaron.
Svůj názor nevylučovat z operace civilisty odůvodňuje tím, že "ti lidé nejsou nevinní". "Proč? Protože zvolili Hamas," napsal Šaron. Radikální Hamas pásmu Gazy vládne od roku 2007 a o rok dříve zvítězilo v parlamentních volbách.
Šaron nevěří tomu, že by současná vojenská operace proti pásmu Gazy přinesla skutečný klid na izraelský jih, který radikálové ostřelují raketami.
Šaron ve svém komentáři poukazuje na podobné případy z minulosti, kdy se sice podařilo vlnu raketových útoků zastavit, ale sporadické ostřelování jižního Izraele pokračovalo i potom. "Život v hrozbě smrti není životem, s tím se nesmíme smířit.
Operace, byť razantní, nestačí, musíte vědět, jak s tím navždy skoncovat. Jestliže není jasné, zda balon přeletěl přes čáru, není jisté, že jste dali gól. Balon musí vletět do sítě tak, aby to všichni viděli. Vítězný pokřik zní jako Tarzanův křik, díky němuž se celá džungle dozví, kdo zvítězil. Abyste toho dosáhli, musíte udělat něco, z čeho se protistrana nevzpamatuje, co nemůže přežít, a tím naše nynější bombardování není," píše Šaron.
O obyvatelích Gazy řekl, že nejsou nevinnými rukojmími Hamasu, protože tuto organizaci zvolili a za to musejí nést důsledky. "
Nemáme územní neshody se státem v Gaze, neokupujeme ho, a přesto se z něj útočí na naše občany. Proč mají žít pod raketovou palbou a my bojovat se svázanýma rukama? Nezaútočili bychom na Damašek, kdyby Syřané začali ostřelovat naše města?
Nečelila by Havana důsledkům, kdyby Kubánci začali střílet na Miami? Odstrašením rozumím toto: jestliže ty vystřelíš na mne, vypálím já na tebe. Není důvod k tomu, aby stát Gaza beztrestně střílel na naše města," tvrdí Šaron.
Je toho názoru, že ke skutečnému příměří se dá dospět jenom ochromením pásma v podobně odstřižení od elektřiny i pohonných hmot. "V tom případě by sice snímky z Gazy nebyly příjemné, ale vítězství by bylo rychlé a životy našich vojáků a civilistů ušetřeny," soudí Šaron, jehož názory jsou v arabském světě považovány za výzvu ke genocidě.
Diskuse
Diskuze u článků starších půl roku z důvodu neaktuálnosti již nezobrazujeme. Vaše redakce.