Izrael urychluje deportaci aktivistů z lodí pro Gazu
02.06.2010 13:45
Izrael urychlil deportaci aktivistů ze šesti lodí, které vezly pomoc palestinskému pásmu Gaze. Na cestě domů je podle izraelského rozhlasu 250 z téměř 700 aktivistů, 45 bylo vyhoštěno v úterý. Na odjezd čekají také dva ze tří Čechů, kteří souhlasili s vyhoštěním jako podmínkou pro brzké opuštění Izraele.
S třetím bude o dalších krocích jednat český konzul. První z původně čtyř zadržených Čechů se vrátil v úterý.
Některé z aktivistů Izraelci odvážejí autobusy do Jordánska. Dnes dorazilo 126 lidí, většinou z arabských zemí. Šedesát Turků odcestuje z Izraele speciálními letadly do Turecka. Na cestě na letiště z věznice v Beerševě, v níž byli aktivisté shromážděni, je skupina dalších 70 Turků.
ČTĚTE TAKÉ: Izrael propustí zajaté aktivisty z "lodí pro Gazu"
Rada bezpečnosti chce vyšetřit izraelský zásah
Izrael zaútočil na flotilu s pomocí pro Gazu. 19 mrtvých
Po pondělním zásahu izraelské armády proti jedné z lodí je 50 lidí hospitalizováno. Kromě aktivistů je mezi nimi i šest vojáků. Zásah si vyžádal devět mrtvých, za což je Izrael všeobecně kritizován.
Podle diplomatických zdrojů podcenil možnost, že na lodích narazí na odpor a že se vojáci budou muset bránit. Na plavidlech bylo přes 10 tisíc tun humanitárního zboží pro obyvatele pásma, které Izrael blokuje od nástupu radikálního Hamasu k moci v roce 2007.
Egypt, který z obav před infiltrací Hamasu na své území drží uzavřenou i svou hranici s pásmem, v úterý dočasně otevřel přechod Rafáh. Prošlo jím nebo projelo na 150 obyvatel Gazy.
Napětí s Tureckem
V pondělí z Malty vyplula s nákladem pro Gazu sedmá loď. Posádka tohoto plavidla Rachel Corrie s 15 aktivisty, léky, školními potřebami a cementem je odhodlána pokračovat v cestě bez ohledu na pondělní incident.
V Izraeli je vláda za zásah proti lodím kritizována, ale premiér Benjamin Netanjahu prohlásil, že má Izrael právo na sebeobranu. Pro vyšetření incidentu je podle průzkumu deníku Maariv necelých 47 procent Izraelců, skoro 52 procent je proti.
Největší dopad má zásah na vztahy Izraele s Tureckem. Tam dnes premiér a několik ministrů jedná o dalším postupu a zvažuje se žaloba. Vlajkovou lodí flotily byla turecká Mavi Maramara. Právě na ní zemřelo devět osob. Izraelské ministerstvo zahraničí dnes kvůli napětí odvolalo z Turecka rodinné příslušníky diplomatů.
Incident se stal necelých 70 kilometrů od břehů a zhruba 20 kilometrů od teritoriálních vod Gazy. Útok na plavidlo v mezinárodních vodách je podle Charty OSN možný jedině v případě podezření, že jsou na lodi zbraně. Jinak je třeba vyžádat si pro vstup na palubu povolení země, jejíž vlajkou je loď označena. Charta ale povoluje vstup na plavidlo, které se snaží prolomit námořní blokádu. V takovém případě může být použita "přiměřená a odpovídající" síla. O tom, zda Izraelci použili přiměřené síly, by mělo v tomto případě rozhodnout vyšetření buď OSN, nebo Turecka.
Norové, Švédi i Češi
Incident bude mít zřejmě důsledky i pro snahu Izraele vrátit se k mírovým rozhovorům s Palestinci. Předseda palestinské samosprávy Mahmúd Abbás dnes hovořil o státním terorismu. Rozhořčeno je ale také mnoho dalších zemí. Přes 40 procent Norů by například schválilo bojkot izraelského zboží. Ve flotile byli tři Norové.
Byl v ní také švédský spisovatel Henning Mankell. Po návratu prohlásil, že zásah Izrael byl naprosto nepřiměřený. "Co udělají příští rok, až připlujeme na stovkách lodí? Použijí snad atomovou bombu?" tázal se. Izrael se podle něj ocitl na kolenou, naprosto izolován od zbytku světa.
Česká republika čeká s hodnocením situace, až se incident prošetří a zjistí se, kdo přesně byl mezi aktivisty. Podle Izraelců to byli i teroristé. České ministerstvo zahraničí zatím nevydalo oficiální prohlášení. Jeho mluvčí Filip Kanda řekl, že je vydala Evropská unie ústy své ministryně zahraničí Catherine Ashtonové. "Myslíme si, že by nemělo smysl, aby každá země vydávala zvláštní prohlášení," řekl.
Ashtonová už v pondělí vyslovila politování nad ztrátou životů a násilím a jménem Evropské unie vyžaduje důkladné prověření události.
Foto: ČTK/AP
Diskuse
Diskuze u článků starších půl roku z důvodu neaktuálnosti již nezobrazujeme. Vaše redakce.