Vůdce KLDR
Kim kráčí ve šlépějích svého dědy, pomáhá mu i vzhled
10.06.2018 10:04
Kim Čong-un (34) nastoupil v prosinci 2011 do čela KLDR po náhlém úmrtí svého otce Kim Čong-ila. Obklopen otcovými spolupracovníky nasadil tvrdý kurz a jeho touhu zůstat u moci provázela drakonická opatření, často také ukazoval své odhodlání nepokořit se před světem. Od počátku letošního roku Kim změnil rétoriku a vztahy mezi KLDR a jejími hlavními nepřáteli, tedy Jižní Koreou a USA, se začaly postupně uvolňovat.
Zlepšování vztahů mezi KLDR a jejím jižním sousedem začalo před letošními zimními olympijskými hrami v jihokorejském Pchjongčchangu, kterých se zúčastnili i sportovci z KLDR. Americký prezident Donald Trump a Kim si ještě před několika měsíci vyměňovali osobní urážky a také apokalyptické hrozby, počátkem března se však USA s KLDR dohodly na historickém summitu, který se uskuteční 12. června v Singapuru.
Kim za několik let posílil svou mocenskou pozici v KLDR sérií politických represivních opatření namířených proti vysokým představitelům země, liberalizací ekonomiky a rozvojem jaderného a raketového zbrojního programu. Bez milosti se Kim v prosinci 2013 zbavil Čang Song-čeka, vysoce postaveného generála a manžela své tety Kim Kjong-hi. Loni v únoru pak na letišti v malajsijském Kuala Lumpuru zemřel vůdcův bratr Kim Čong-nam, kdysi považovaný za možného nového vládce KLDR. Z jeho otravy nervovým plynem je podezřelý Pchjongjang, který ovšem vinu odmítá.
Za Kimovy vlády se uskutečnily čtyři ze šesti jaderných testů, Kim Čong-un také nechal za šest let odpálit na devět desítek balistických střel různého dosahu, třikrát více než jeho otec a děd dohromady. Všechny jaderné a raketové testy byly vždy odsouzeny a potrestány rezolucemi a sankcemi Rady bezpečnosti OSN a Spojených států. V dubnu letošního roku Kim překvapivě oznámil, že KLDR s okamžitou platností zastavuje jaderné a raketové testy a uzavře jadernou střelnici na severu země. Tento krok Kim zdůvodnil tím, že nyní KLDR zaměří úsilí na hospodářský růst a na mír na Korejském poloostrově. V květnu KLDR za přítomnosti zahraničních novinářů provedla operaci, při níž podle svých slov zlikvidovala své hlavní jaderné testovací středisko Pchunggje.
Propaganda a tvrdé tresty
Vůči obyvatelům Severní Koreje navazuje Kim Čong-un na přístup svého otce a děda, zakladatele Korejské lidově demokratické republiky Kim Ir-sena. Poslušnost lidí udržuje kombinací propagandy a přísných trestů pro neposlušné. Po celé zemi jsou odhadem desítky pracovních táborů, ve kterých jsou desítky tisíc vězňů (politických je podle loňského odhadu OSN mezi 80 až 120 tisíc). Zároveň se ale vůdce nechává fotit s rozesmátými vojáky, vědci či dětmi, navštěvuje školy, farmy nebo továrny a všude - alespoň podle propagandy - dokáže poradit. Podle analytiků má Kim mezi řadovými občany širokou podporu. Navenek se stylizuje do podoby svého děda, v čemž mu pomáhá i fyzická podoba.
První zahraniční cestu od nástupu k moci uskutečnil Kim teprve letos v dubnu, kdy se obrněným vlakem vypravil na 20hodinovou jízdu z Pchjongjangu do čínského Pekingu. Podruhé navštívil Čínu, která je dlouhodobě nejbližším diplomatickým spojencem KLDR a jejím hlavním obchodním partnerem, letecky v květnu. V dubnu se Kim stal prvním vůdcem KLDR, který od korejské války vkročil na jihokorejskou půdu, když se v pohraniční vesnici Pchanmundžom účastnil summitu se svým jihokorejským protějškem Mun Če-inem. Severní a Jižní Korea se na summitu dohodly, že budou pracovat na úplném odstranění jaderných zbraní z Korejského poloostrova. Oznámily také, že obě země budou usilovat o to, aby ještě letos mohla být podepsána mírová dohoda, která by nahradila smlouvu o příměří, jíž skončila korejská válka z 50. let.
Vynikají soudruh
Kimova politická kariéra začala strmě stoupat v dubnu 2009, kdy byl jmenován do funkce v Komisi národní obrany, která je nejdůležitějším orgánem v KLDR. Brzy nato obdržel titul "vynikající soudruh" a před sjezdem vládnoucí Korejské strany práce (KSP) v září 2010 byl jmenován generálem a armáda mu vyjádřila podporu. Na sjezdu samotném se poté stal členem ústředního výboru KSP a místopředsedou ústřední vojenské komise strany. Krátce nato bylo veřejnosti oznámeno, že Kim Čong-un nastoupí po svém otci do čela země.
Nejmladší syn diktátora Kim Čong-ila a tanečnice Ko Jong-hui se narodil 8. ledna 1984 (podle jiných zdrojů to ale mohlo být také v roce 1982 nebo 1983). O jeho soukromí se toho příliš mnoho neví. Vzdělání získal na mezinárodní škole ve švýcarském Bernu, kde prý do roku 1998 studoval pod jiným jménem, a během svých studií také údajně navštívil Prahu. Podle svých spolužáků byl Kim dobrým studentem, který se kolektivu nestranil. V letech 1998 až 2001 pod jménem Un Pak studoval mezinárodní školu ve švýcarském Liebefeldu a poté se vrátil do KLDR, kde navštěvoval vojenskou akademii. Kim kromě rodného jazyka ovládá angličtinu, němčinu a francouzštinu. Je známý především svou vášní pro basketbal, ale zajímá se i o lyžování.
Kimovou manželkou je již od roku 2009 bývalá zpěvačka Ri Sol-ču, která se ovšem na veřejnosti začala objevovat po jeho boku až později. S Ri má Kim pravděpodobně tři děti.
Diskuse
Diskuze u článků starších půl roku z důvodu neaktuálnosti již nezobrazujeme. Vaše redakce.