Navzdory sankcím
Konec černého trhu. Směnárny v Íránu jsou opět v provozu
07.08.2018 15:15
V Íránu se po pětiměsíčním uzavření znovu otevřely směnárny, i když v Teheránu některé nevyvěsily kurzy. Agentura AP získala od dvou směnárníků informaci, že ráno se dolar na černém trhu prodával za 93 tisíc ríjálů. Oficiální kurz je přitom 42 tisíc ríjálů za dolar. Írán v pondělí oznámil, že směnárny budou otevřeny navzdory obnovení amerických sankcí, které Washington začal uplatňovat v úterý.
V první vlně postihnou obchodování s dolary, automobilový sektor, nákup komerčních letadel a obchod s kovy včetně zlata. V listopadu pak bude následovat další série, která se bude týkat ropného sektoru a centrální banky.
Íránská ekonomika se začala pomalu zotavovat po letech sankcí po roce 2015, kdy Teherán podepsal mezinárodní dohodu o omezení svého jaderného programu. Výměnou za to byly zrušeny sankce proti němu. Za USA dohodu vyjednala minulá administrativa, ta současná dohodu od počátku kritizovala a v květnu od ní prezident Donald Trump odstoupil. V úterním tweetu napsal, že mu jde jedině o světový mír a že kdokoli bude obchodovat s Íránem, nebude obchodovat s USA.
The Iran sanctions have officially been cast. These are the most biting sanctions ever imposed, and in November they ratchet up to yet another level. Anyone doing business with Iran will NOT be doing business with the United States. I am asking for WORLD PEACE, nothing less!
- Donald J. Trump (@realDonaldTrump) 7. srpna 2018
V Íránu bylo nedávno zatčeno 45 lidí, mezi nimiž byl také zástupce ředitele centrální banky. Šlo o zátah proti lidem podezřelým z finančních podvodů. Nařídil jej duchovní vůdce ajatolláh Alí Chameneí a parlamentu, prezidentovi a justici uložil řešit ekonomickou krizi.
Agentura AFP získala vyjádření několika Íránců k současné situaci. "Můj život se hroutí," řekl jí dělník Alí Pafí, který se bojí, že po obnovení sankcí nebude schopen najít novou práci a koupit si ani jídlo. Podobně jako mnoho jiných Íránců se domnívá, že za současnou situaci je odpovědná íránská vláda, ne USA. Minulý týden se konaly v několika městech sporadické protesty i stávky, ale na většině míst v úterý podle AFP panoval klid. "Podle mne dělnická třída vymře. Sankce už tak vážně ovlivňují životy lidí. Nemohou si dovolit nakoupit jídlo, zaplatit činži, o dělníky se nikdo nestará," řekl Pafí, který se živí jako stavební dělník.
Trumpova agresivní vyjádření proti Íránu už několik měsíců odrazují investory a firmy a vyprovokovaly pád místní měny.
"Ceny rostou tři čtyři měsíce a vše, co potřebujeme, bylo drahé ještě před obnovením sankcí," řekl jednatřicetiletý teheránský fotograf Jásaman. Podle něj íránské vedení nakonec bude muset vyjednávat, aby krizi vyřešilo. "Většina lidí si myslí, že politici nakonec budou muset jed spolknout," řekl Jásaman. Parafrázoval tak výrok vůdce revoluce Rúholláha Chomejního, který v roce 1988 označil rozhodnutí uzavřít příměří po dlouholeté válce s Irákem jako "hořké stejně jako sklenice jedu".
Íránci jsou zvyklí na atmosféru nenávisti vůči USA, v níž žijí čtyři desetiletí. Jejich nynější rozhořčení je namířeno vůči íránskému vedení, tvrdí AFP. "Ceny zase rostou, ale je to kvůli zkorumpované vládě, ne americkým sankcím," řekl Alí. Prezident Hasan Rúhání podle něj není schopen krizi vyřešit.
Naději ztrácejí i vzdělaní a bohatší Íránci, kteří ale mají možnost odejít. Sogand má kromě íránského i americké občanství a do Íránu přijela před pěti lety. V posledních měsících má strach ze zatčení a došla k závěru, že je čas odjet. "Stydím se, že v době ekonomické krize opouštím kolegy. Cítím se provinile, protože mám možnost rychle odejít. Ekonomická destabilizace a vůbec žádná finanční perspektiva tady jsou ale posledním hřebíkem do rakve," řekla.
Diskuse
Diskuze u článků starších půl roku z důvodu neaktuálnosti již nezobrazujeme. Vaše redakce.