Život ve slumech
Nebezpečné toalety v Bombaji zabily už několik lidí
01.03.2017 06:06 Původní zpráva
Jednoho únorového rána vyrazili Harish Tikedar, Ganesh Soni a Mohammed Isafil Ansari na komunitní toalety ve slumu Indira Nagar na východě Bombaje. Pod všemi se z ničeho nic propadla podlaha a oni se propadli do hlubokého septiku. Stalo se to i dvěma lidem bezprostředně před nimi. Zprávu přinesl server The Guardian.
"Byl jsem až po ramena ve splaškách," popsal jeden z dvojice těch šťastnějších, kteří přežili. "Cítil jsem, jak mě to vtahuje dovnitř, ale pak mi naštěstí někdo pomohl ven," dodal. Všichni byli doslova obaleni výkaly. Odvezli je do místní nemocnice. Harish, Ganesh ani Ansari bohužel nepřežili.
Zdá se, že v bombajských slumech je už nebezpečné i vykonávat potřebu. Čtvrti jsou přelidněné, sociálních zařízení je tu zoufale málo a kolabují. Východní Bombaj je navíc nejchudší ze všech čtyřiadvaceti obvodů. V posledních patnácti letech se rychle rozrůstá, ale je stále na okraji zájmu místní vlády. Na jednu toaletu tam připadá asi 190 lidí.
Veřejná toaleta, ve které se propadla podlaha, byla jen deset let stará. Incident navíc nebyl ojedinělý, sedm lidí už zemřelo a jeden člověk byl vážně zraněn při podobném neštěstí za poslední tři měsíce.
"Musí vzniknout jasný řád, jak tato zařízení konstruovat, jinak se z podobných úmrtí stane rutina," říká jeden z členů záchranného týmu Razzaq Shaikh.
Většina z domů v těch místech nemá vlastní sociální zařízení ani přívod vody, protože oboje podléhá schválení a málokdo by se sem odvážit přijet podobné vybavení instalovat. Lidé tady proto musejí platit v přepočtu padesát haléřů až jednu korunu za využití veřejné toalety. Všichni dohromady zaplatí ročně až miliardu korun, přitom 78 procent veřejných toalet nemá přívod vody a 58 procent z nich nedisponuje ani elektřinou. O toaletním papíru si mohou místní obyvatelé nechat jen zdát.
Navíc 83 procent lidí by si rádo pořídilo vlastní sociální zařízení, ale musela by jim to dovolit vláda. Ti, kdo ho ve slumu už mají, si ho postavili nelegálně. A přívod vody se snaží získat na černém trhu.
Diskuse
Diskuze u článků starších půl roku z důvodu neaktuálnosti již nezobrazujeme. Vaše redakce.