Spojené státy dokončily likvidaci nebezpečných látek, které sloužily jako náplň chemických zbraní režimu syrského prezidenta Bašára Asada. Oznámil to v pondělí americký prezident Barack Obama. Američané neutralizovali zejména chemikálie použité na výrobu jedovatých plynů sarin a yperit na zvláštní lodi Cape Ray, která plula v mezinárodních vodách Středozemního moře.
Ukončení nejdůležitější části celé operace dnes potvrdila i mezinárodní Organizace pro zákaz chemických zbraní (OPCW), která na převoz a likvidaci zbraní dohlížela.
"Životu nejnebezpečnější chemické zbraně vlastněné syrským režimem byly zlikvidovány," oznámil v prohlášení Obama. Washington podle něj nyní dohlédne, aby Asad dodržel slib a zničil zbývající zařízení, ve kterých je Sýrie schopna chemické zbraně produkovat.
Likvidaci syrských chemických zbraní prostřednictvím hydrolýzy zahájili Američané na počátku července. Podle OPCW bylo na americkém plavidle zničeno celkem 581 tun chemikálií používaných na výrobu sarinu a 19,8 tun yperitu.
Toxicita chemických látek byla hydrolýzou snížena o 99,9 procenta. Neutralizované látky budou nyní předány firmám v Británii, Německu či Finsku zabývajícím se likvidací průmyslového odpadu.
Jak zdůraznil ve svém prohlášení šéf OPCW Ahmet Üzümcü, žádná z chemikálií neunikla do moře.
Syrská vláda se zavázala k likvidaci chemického arzenálu loni v září a od té doby odevzdala na 1300 tun chemikálií. Dohoda ušetřila Damašek hrozby amerického zásahu po údajném chemickém útoku u metropole, při němž byly loni v srpnu zabity stovky lidí. Syrská vláda nasazení chemických zbraní popřela, na dohodu o likvidaci svého chemického arzenálu ale přistoupila.
V Sýrii už více než tři roky zuří krvavý konflikt mezi režimem prezidenta Bašára Asada a různými povstaleckými uskupeními. Na síle v poslední době získává také organizace Islámský stát, která kontroluje sever Iráku. Konflikt v Sýrii stál životy už více než 170 tisíc lidí.