<span>Odstřelovačům talibů</span> se zlepšuje muška

Zahraničí
23. 6. 2010 08:30
Sniper speciálních sil USA s puškou MK 12.
Sniper speciálních sil USA s puškou MK 12.

Sniper speciálních sil USA s puškou MK 12.Velitelé ISAF v Afghánistánu zkoumají, zda prudký vzestup v počtu jejich vojáků zabitých ručními zbraněmi souvisí s kvalitnějším výcvikem a lepší výzbrojí bojovníků Talibanu.

Za uplynulé čtyři měsíce totiž talibanci, hlavně snipeři, zastřelili více koaličních vojáků než za celý rok 2009.

Zatímco loni měly nepřátelské kulky na svědomí 13 procent z vojáků ISAF zabitých v boji, v minulých měsících se tento poměr zvýšil na 40 procent, píše britský list The Independent.

Zneklidňující je skutečnost, že část těchto smrtelných zásahů byly jednotlivé, přesně mířené střely od cvičených sniperů. A ne důsledek takzvané metody "spray and pray" ("pokrop je a modli se"), jíž často používají se svými kalašnikovy talibové rekrutovaní v místě.

Zatímco bomby umísťované na okrajích silnic zůstávají pod Hindúkušem největším zabijákem příslušníků zahraničních armád, jejich čerstvá úmrtí jsou znepokojujícím náznakem změny taktik povstalců.

ČTĚTE TAKÉ: Britové nasadí proti Afgháncům i kulturní jednotku
                        Londýn přilepší vojákům v Afghánistánu miliardou eur 
                        Taliban ničí prestižní britský projekt - přehradu

Britský premiér Cameron s minohledačkou u vojáků v Hílmandu.Od počátku bojů v provincii Hílmand přitom Taliban ustoupil od otevřených střetů (s technikou a výzbrojí ISAF totiž nemůže vůbec soupeřit) a zvolil improvizované výbušniny (IED), tedy v podstatě partyzánský způsob boje.

V minulosti se dokonce stalo, že za devět měsíců nebyl usmrcen střelou jediný britský voják, připomíná Independent. Britové se proto soustředili na odstraňování smrtících zařízení, jimiž je jihoafghánská provincie posetá.

Čerstvá úmrtí britských vojáků ale jasně ukazují, že situace na bojišti se mění. Od 14. února bylo ruční střelnou zbraní zabito 14 z celkem 38 britských padlých. Výborní talibanští střelci mají na svědomí třeba pět zabitých Britů za pouhých deset dní. Britští velitelé novou skutečnost zkoumají, ale prý je ještě předčasné hovořit o významné změně taktiky nepřítele.

Naproti tomu americký generál James Conway nedávno ve výboru pro ozbrojené síly amerického Senátu řekl, že v současné době nejsou největším nebezpečím ve městě Mardžáh (provincie Hílmand) výbušniny IED, ale snipeři schopní na velkou vzdálenost prorazit ochranné prostředky vojáků, hlavně helmu.

Britští vojáci v Hílmandu. Snadný terč?Američtí mariňáci proto tlačí na zbrojaře, aby vyrobil helmu, jež bude schopná odolat střelám z AK-47, oblíbené zbraně povstalců.

Taktiku ale mění obě strany, rovněž Britové, a talibové na to reagují. Aby byli ve větším kontaktu s místními obyvateli, vysílají více menších patrol. Pro ty se tak na jedné straně snižuje nebezpečí vycházející z nastražených výbušnin, ale na straně druhé jsou zranitelnější vůči útokům střelců.

Profesor Chriss Bellamy z Cranfieldské univerzity, kterého cituje Independent, se ptá, zda čerstvá úmrtí vojáků souvisejí s tím, že Taliban získává lepší zbraně vybavené optikou, ba dokonce nočním viděním. Připomíná, že Afghánci mají dlouhou historii s používáním přesných, dalekonosných pušek. Poznali to už Britové na konci 19. století a v 80. letech minulého století zase Rusové.  

Britové začátkem tohoto týdne zaznamenali další krvavé kulaté číslo. Ministerstvo obrany v Londýně v pondělí oznámilo, že od roku 2001 britské ztráty na afghánském území dosáhly 300 mrtvých. Třístým nebožtíkem v řadách britských oddílů, které jsou s asi deseti tisíci vojáky v Afghánistánu druhé nejpočetnější po amerických, se stal příslušník královského námořnictva. Ten v neděli v nemocnici v Birminghamu podlehl zranění, které utrpěl při explozi bomby 12. června v Hílmandu.

Foto: ČTK/AP a Pentagon

Autor: - pp -

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ