Válka
"Operace Obama". Pešmergové pochodují do krvavé bitvy proti IS
27.10.2016 19:50
Plukovník Sarbast Teruanši bojuje za kurdské pešmergy 39 let. Připojil se k nim, když mu bylo 16 roků, a v prvních 15 letech své kariéry strávil bojem proti armádě bývalého iráckého prezidenta Saddáma Husajna v horách jižního Kurdistánu. Teď velí frontě v oblasti vesnice Navaran nacházející se severně od Mosulu, s iráckou armádou spolupracuje a snaží se jí pomoci osvobodit druhé největší irácké město, napsal izraelský list Haarec.
První den bojů, které začaly minulý týden, jeho oddíly obsadily osm vesnic, jež Islámský stát ovládal dva roky. Pešmergové se blíží k Mosulu od severu. "Dosáhli jsme už 90 procent toho, co jsme chtěli. Jenomže IS se brání a chce bojovat do konce. Blíž u Mosulu to bude ještě obtížnější," říká Teruanši.
Jeho lidé prý budou pokračovat v boji. "Pro každého, kdo chce vážně bojovat proti IS, je to politické rozhodnutí. Pro nás to není otázka. Jsme tu, abychom bránili naši zemi, čest a identitu proti jedné z nejbrutálnějších organizací v dějinách. Děláme to bez tanků a obrněných aut, jaké dostala irácká armáda od Američanů," dodal velitel.
Ale to, kam jsou Kurdové ochotni postoupit, má své meze. "Pešmergové nebudou bojovat o samotný Mosul. To je práce pro iráckou armádu," říká Teruanši. Kurdové se prý bojí další zrady. "Velmoci nám slibovaly podporu v minulosti a pak nás nechali napospas Saddámovi," říká plukovník.
Mosul logistickou záležitostí
Boj o Mosul je zatím hlavně logistickou záležitostí. Bojovníky k frontě svážejí dodávky, autobusy i soukromá auta. Za nimi jede směsice vozů se zásobami vody, keksy a rybími konzervami. Britské obrněné vozy, určené původně na převoz lidí, vezou munici v krabicích s razítky amerického ministerstva obrany. Soukromníci provozují polní kuchyně a nabízejí kuřecí špízy a v dálce na pláni lze zaslechnout znělku prodavače zmrzliny.
Kilometr za frontou je ambulance, v níž ošetřují raněné bojovníky. Lehce ranění jsou odváženi do nemocnice v Dahúku, vzdálené asi hodinu cesty. Těžce raněné převáží vrtulník. Plukovník Abdalláh Mirza ze zdravotnické jednotky říká, že zatím bylo 30 raněných a deset mrtvých. Jeho jednotka prý byla o zahájení bitvy informována jenom deset dní před začátkem bojů. "To načasování je politické, ne vojenské," říká diplomaticky a odmítá spekulovat o tom, proč se začalo bojovat právě teď.
Kurdští bojovníci se svým názorem netají, i když nechtějí být jmenováni. "Je to jasné, bojujeme, aby mohl (americký prezident Barack) Obama říci, že ještě před odchodem z Bílého domu osvobodil Mosul," říká jeden. Mnozí jeho kolegové proto operaci, která nedostala oficiální krycí název, říkají Operace Obama.
Role Američanů v této bitvě není moc jasná. Specialisté americké armády v uniformách bez insignií se podobají pešmergům. Mají dokonce taky kalašnikovy, nikoli americké pušky, ale ve chvíli, kdy se objeví kamery, mizí ve svých autech. Nikdo neví, co je přesně jejich úkolem a jaká je jejich role v boji proti IS.
Temno se vznáší kolem nepřítele. Když se podaří bojovníky IS zajmout, nelze je identifikovat. "IS jim odebírá doklady a pasy. Když je vyslýcháme, řeknou, že jsou prostě z IS. Podle akcentu jsou mnozí sunnité nebo iráčtí Turkmeni. Chytili jsme ale i pár Alžířanů, Tunisanů a Maročanů a rovněž Čečenců a Evropanů. Kontaktovali jsme jejich vlády, aby je pomohly identifikovat," řekl jeden irácký důstojník.
Západně od Mosulu
Co bude s IS v budoucnu, není jasné. Podle zpráv několik set členů uteklo západně od Mosulu, ale uprchnout z Iráku nebude snadné. Irácká armáda sice neoperuje západně od Mosulu a nechává tím otevřenou únikovou cestu, jenomže tam čekají jednotky lidových mobilizačních sil, tvořené převážně šíity. Ty nebyly nasazeny v Mosulu, který je sunnitský, ale blokují trasy do Sýrie.
Podle zpráv z Mosulu radikálové začali vraždit civilisty a rodiny drží jako lidské štíty. Jsou-li pravdivé odhady, pak jich je v Mosulu a okolí na 12 tisíc. Dobytí města bude znamenat jednu z největších operací v městském prostředí v nedávné historii. Na to a zároveň na ušetření civilistů ale irácká armáda není vybavena ani vycvičena a totéž platí o Kurdech. Bez přesných zpravodajských informací a znalostí pozic IS nemohou být dostatečně účinné ani americké nálety.
Irácké oddíly zatím do města nespěchají a zaměřují se na osvobozování okolních vesnic a měst. Ale v příštích týdnech nebo měsících tam vstoupit budou muset. Nedá-li se počítat s kapitulací IS, pak je těžké představit si boj o Mosul jinak než prolévání krve na všech stranách, a to krve vojáků i civilistů.
Diskuse
Diskuze u článků starších půl roku z důvodu neaktuálnosti již nezobrazujeme. Vaše redakce.