Osamostatnění vazala? Málikí odmítá diktát Washingtonu
10.02.2009 14:30
Irácký premiér Núrí Málikí požádal Washington, aby přestal jeho zemi považovat za stát, jemuž mohou USA vnucovat svou vůli. Málikí to dnes řekl na tiskové konferenci uspořádané po jeho jednání s francouzským prezidentem Nicolasem Sarkozym. Reagoval tak na výroky amerického viceprezidenta Joea Bidena, který Irák vyzval k politickým reformám.
"Čas, kdy bylo možné vyvíjet na iráckou vládu tlak, je za námi. Tato vláda zná svou odpovědnost. Agenda politických reforem spadá do pole působnosti vlády, iráckého parlamentu a iráckých politických sil. To my jsme se zasadili o národní usmíření, bez něhož by tady nebylo bezpečno," řekl Málikí.
Biden hovořil minulý pátek před demokratickými poslanci ve Williamsburgu o tom, že USA budou vůči Iráku náročnější a budou Bagdád tlačit k pokroku v politických záležitostech. Irácké vedení podle něj ještě nedalo dohromady prostředky nezbytné k politickým reformám. "Naše vláda se bude muset angažovat nejen při plnění svých závazků týkajících se metodického stažení jednotek," řekl Biden.
USA si přejí spravedlivější rozložení moci v Iráku a také přijetí zákona o dělení ropných zisků. Jednání iráckého parlamentu jsou několik týdnů zablokována hádkami kolem volby nového předsedy.
Málikí dnes také řekl, že jeho vláda musela napravovat chyby, jichž se v Iráku dopustila správa Američana Paula Bremera, jež vedla Irák po svržení bývalého prezidenta Saddáma Husajna. Málikí za hlavní omyly považuje rozpuštění armády a zrušení některých institucí.
Tyto kroky vyřadily z veřejného života členy bývalé vládní strany Baas, z nichž mnozí se pak připojili k sunnitskému odboji. Teď vláda umožnila bývalým vojákům žádat o penze a ti, kdo nepatřili k velení, se mohou znovu ucházet o vstup do armády.
Foto: AP
Diskuse
Diskuze u článků starších půl roku z důvodu neaktuálnosti již nezobrazujeme. Vaše redakce.