Pákistánská policie oznámila zatčení 25 údajných teroristů, kteří podle ní chystali útoky ve velkých městech, a to i proti zahraničním cílům. Ve stejné zprávě cituje maďarské úřady, podle nichž byly mezi terči teroristů ambasády Maďarska, Švédska, Norska, Itálie a České republiky.
Česká diplomacie zatím pouze uvedla, že informace o chystaném atentátu obdržela. Mluvčí ministerstva zahraničí Milan Řepka ČTK řekl, že k "přímému ohrožení" diplomatů "nedošlo".
"Nebudu to komentovat, ale situace v Pákistánu je dlouhodobě velmi nebezpečná a přijímáme taková opatření, abychom zajistili bezpečnost našeho úřadu," řekl pro on-line deník TÝDEN.CZ zástupce tiskového mluvčího ministerstva Jiří Beneš.
ČTĚTE TAKÉ: Boje v Pákistánu: základní otázky a odpovědi
Pákistán: útok na hotel oblíbený cizinci a politiky
Talibanci jsou už jen 100 kilometrů od Islámábádu
Zadrželi jsme 25 teroristů a zabavili u nich vesty nadité výbušninami," řekl novinářům v Islámábádu šéf tamní policie Kalím Imám. Upřesnil, že tito lidé byli zatčeni v Islámábádu a že šest z nich patřilo mezi hledané osoby.
Zatčení podle něho připravovali útoky v Karáčí, Láhauru a dalších velkých pákistánských městech, a to v některých případech "proti zahraničním představitelům". Podrobnosti o přípravách útoků ani o jejich předpokládaných terčích Imám nesdělil.
Řekl dále, že zatčení jsou z údolí Svát a z Vazíristánu - rozsáhlé oblasti při hranicích s Afghánistánem, kde pákistánská armáda bojuje proti povstalcům z hnutí Taliban.
Švédská vláda odpoledne oznámila, že zmařit přípravy těchto atentátů umožnilo zatčení jednoho Pákistánce. Mluvčí švédského ministerstva zahraničí této agentuře řekla, že zatčený muž při výslechu "přiznal, že připravoval útok, a že vyšetřovatelé došli k závěru, že terčem byla velvyslanectví".
Situace v Pákistánu
|
• Armáda v dubnu zahájila rozsáhlou ofenzivu v údolí Svát. Reagovala tak na porušení mírové dohody ze strany Talibanu, která mu umožňovala zavést na severozápadě země islámské právo šaría. ČTĚTE TAKÉ: Pákistánská armáda čelí postupu talibanců
• Od dubna armáda prý zabila již 1500 ozbrojenců hnutí Taliban. Z oblasti bojů uteklo přes 2,3 milionu lidí. ČTĚTE TAKÉ: Miliony uprchlíků v Pákistánu. Jeden z dějinných rekordů
• Taliban na úspěchy armády reaguje zvýšeným množstvím teroristických útoků. ČTĚTE TAKÉ: Výbuch na tržnici v Pákistánu: osm mrtvých a 50 zraněných
• Spojené státy do Pákistánu vysílají bezpilotní letouny, které provádějí útoky na pozice ozbrojenců. ČTĚTE TAKÉ: Obama nevyšle vojáky do Pákistánu. Útoky ze vzduchu
• Po relativně demokratických volbách panovalo v zemi nadšení ze změny. Pákistánská vláda je však slabá, nemá úplnou kontrolu nad armádou, ta řadu operací řídí sama. Některé složky bezpečnostních sil mají prý k Talibanu a al-Kajde sympatie. ČTĚTE TAKÉ: Část tajné služby Pákistánu prý fandí Talibanu a al-Kajdě Novinářka Engelová: Pákistán je v začarovaném kruhu
• Pákistán vlastní kvůli konfliktu s Indií atomové zbraně. Podle některých analytiků je možnost, že by se dostaly do rukou Talibanu, největší současnou globální bezpečnostní hrozbou. ČTĚTE TAKÉ: Washington se bojí o jaderný arzenál Pákistánu
|
Podle zdroje blízkého vyšetřování jeden z podezřelých údajně přiznal, že ho islamisté požádali, aby v rámci přípravy útoků proti velvyslanectvím umístěným mimo přísně střeženou diplomatickou čtvrť provedl předběžný průzkum.
Pákistánské úřady v posledních týdnech posílily bezpečnostní opatření ve velkých městech. Předcházela tomu hrozba šéfa pákistánského Talibanu Baitulláha Mahsúda, že v odvetě za velké protiteroristické akce armády v údolí Svát podnikne ve městech útoky velkého rozsahu.
V okolí českého velvyslanectví v Islámábádu, stejně jako v celé diplomatické čtvrti, panují zpřísněná bezpečnostní opatření už od září loňského roku. Tehdy při útoku sebevražedného atentátníka na hotel Marriott v pákistánském hlavním městě zahynulo kolem šesti desítek lidí včetně českého velvyslance v Pákistánu; dalších 250 osob bylo zraněno.
Česká zastoupení v Pákistánu nezaznamenala hrozbu poprvé. V březnu 2004 polská policie zadržela tři Pákistánce a jednoho Ukrajince, v jejichž bytě našla mapy, na kterých byla tužkou označena důležitá polská letiště a také další místa, mimo jiné i v blízkosti české ambasády. České velvyslanectví proto zpřísnilo bezpečnostní opatření a před ním hlídkovali policisté vyzbrojeni samopaly. Vyšetřování ale neprokázalo, že by byli napojeni na teroristy. Podle policie se potvrdilo, že cizinci si na mapě jen zaznačili místa imigračních úřadů.
Foto: Reuters