Palestinští osamělí vlci útočí už tři měsíce

Zahraničí
9. 12. 2015 19:00
Mladý Palestinec (ilustrační foto).
Mladý Palestinec (ilustrační foto).

Palestinec Šádí Kasíb vysadil ráno dvě ze svých dětí u školy v Ramalláhu, naložil prvního pasažéra toho dne do svého taxi a vydal se s ním do Jericha. Na cestě zpět prudce najel do izraelského automobilu jedoucího ve vedlejším pruhu, vyběhl ven s nožem v ruce a dva civilisté ho zastřelili. Tak zní verze izraelské policie. O pět dní později pak jeho mladší bratr Fádí najel záměrně autem do dvou Izraelců na autobusové zastávce poblíž jedné židovské osady a také on byl zastřelen. Oba bratři patří ke stovce palestinských obětí útoků, které trvají od konce září a jejichž vysvětlení není lehké.

Téměř denně vycházejí zprávy, podle nichž se hlavně mladí Palestinci, nehlásící se k žádné politické skupině, vrhají s noži na Izraelce. Vypadá to jako spontánní útoky, které nikdo neřídí, jimž chybí jasný taktický cíl, při nichž se překrývají politické a osobní motivy a které se jeví spíš jako sebevražedné akce.

Odehrávají se v době hluboké krize izraelsko-palestinských vztahů, kdy Izraeli vládne pravicově orientovaná vláda, která nepřeje mírové dohodě a buduje osady na Západním břehu Jordánu. Palestinské radikální skupiny Hamas a Islámský džihád přiživují protiizraelskou náladu a jejich televizní stanice šíří videa zaznamenávající nepřiměřené zásahy Izraelců.

Palestinské protesty.Politolog z univerzity Bir Zajt Ahmad Azím říká, že toto lidové povstání trvá déle, než se čekalo. Palestinský vůdce Mahmúd Abbás považuje útoky za spontánní výraz hněvu. "Nikdo k tomu nevyzval, vychází to ze srdcí mladých lidí, kteří byli svědky nespravedlnosti a útoků izraelských osadníků," řekl. Abbás se vzdal naděje, že je možné získat palestinský stát dohodou s Izraelem, USA jako nejvýraznější prostředník jednání se vzdaly všech pokusů o zprostředkování v době končícího mandátu svého prezidenta.

Abbás útoky neodsoudil, i když se vyslovuje proti násilí. Jeho tajné služby se snaží delikátně situaci uklidňovat. Agenti v civilu zajišťují, aby kameny vyzbrojení Palestinci nestříleli na izraelské vojáky, a několik útočníků zatkli.

Izraelská kontrašpionážní služba Šin Bet částečně souhlasí s Abbásem a útoky považuje také spíš za spontánní akce jednotlivců hojně podněcovaných sociálními sítěmi. "Mládež žije na internetu," tvrdí služba o Palestincích. Propagandisté z Hamasu a Islámského džihádu ale pracují také a šíří videa omlouvající útočníky: Palestinec sleduje izraelské vojáky bijící v Jeruzaléma Palestinku, přičemž vytasí nůž a vrhne se na vojáky. V textu doprovodné písně se hovoří o "obraně cti našich sester".

Skupina izraelských obhájců lidských práv Betselem tvrdí, že při pěti z amatérsky zdokumentovaných útoků byli Palestinci zastřeleni, i když už nepředstavovali nebezpečí. Vláda prý razí politiku "střel a zabij", což armáda a policie popírají. Rozkaz prý zní střílet jedině v případě ohrožení života. Bývalý policejní velitel Josi Sedbon řekl, že nebezpečný může být i člověk, který se už zdá být přemožen. Útoky podle něj nemají kvůli své nečekanosti obdoby, jelikož policie "netuší kdy a kde se stanou".

Šádího čin se zdá být přesně z kategorie těch nečekaných, avšak jeho rodina je přesvědčena, že šlo o dopravní nehodu. "Nevěřím, že můj muž chtěl někoho pobodat, protože věděl, že my ho potřebujeme. Jsme velmi chudí a musíme uživit tři děti," řekla jeho devětadvacetiletá žena Azáb.

Bratr Fádí pracoval v supermarketu a měl dvě děti. Pět dní po bratrově smrti najel u osady Mišor Adumim do Izraelců na zastávce, vyběhl z auta a zamířil k Izraelcům, ale přítomní civilisté ho zastřelili. O jeho motivu pochybovat nelze, jak objasnila jeho žena: "Byl rozlícený nad bratrovou smrtí. Řekl: 'Nemohu bez bratra žít, zabiju je všechny, zabiju všechny osadníky'."

Autor: ČTK , APFoto: ČTK , Sebastian Scheiner

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ