Definitivní trest
Poprav v Saúdské Arábii ani přes sliby prince neubylo
21.12.2018 13:48
V Saúdské Arábii se od nástupu korunního prince Muhammada bin Salmáda popravuje víc než předtím. Oznámila to britská organizace ochránců lidských práv Reprieve. Muhammad přitom po svém nástupu sliboval právní reformu, která počet trestů smrti omezí. Království patří k pěti státům s největším množstvím popravených. Podle Reprieve bylo v Saúdské Arábii od roku 2014 popraveno téměř 700 lidí.
Trend se ale za Muhammada, který se stal korunním princem loni v červnu, urychlil. Reprieve tvrdí, že od loňského června do letošního března bylo popraveno 133 lidí, zatímco v předchozím osmiměsíčním období to bylo 67 lidí. Mezi popravenými bylo mnoho cizinců usvědčených z překupnictví drog.
Podle statistiky britské organizace se v Saúdské Arábii popravuje rychlostí 13 případů za měsíc, přičemž letos v červenci byl trest vykonán na 27 lidech.
Muhammad sliboval, že trest smrti za drogové delikty zruší. "Když někdo zabije, musí být podle našeho práva popraven. Ale v několika oblastech můžeme tresty smrti nahradit doživotím," prohlásil loni s tím, že by se to mohlo týkat drogových deliktů. Letos ale počet trestů smrti za přečiny související s drogami přibylo.
Ředitelka Reprieve Maya Foaová považuje počet poprav za drogy za znepokojující. Brutalitu panující v království podle ní odhalila říjnová vražda novináře Džamála Chášukdžího na saúdskoarabském konzulátu v Istanbulu. Panuje přesvědčení, že k vraždě dal příkaz Muhammad bin Salmán.
Podle Reprieve nyní hrozí trest smrti 54 lidem zadrženým kvůli nesouhlasu s politikou Rijádu, což byl také případ Chášukdžího.
Reprieve také upozornila na vysoký počet cizinců, kteří končí v království pod mečem. "Jde hlavně o chudé dělníky přistižené při pašování drogy ve vlastních útrobách," stojí ve zprávě britské organizace.
Diskuse
Diskuze u článků starších půl roku z důvodu neaktuálnosti již nezobrazujeme. Vaše redakce.