Japonsko
Přeživší pilot kamikadze: Měl jsem strach a nechtěl jsem zemřít
04.11.2017 09:09 Původní zpráva
Během druhé světové války se tisíce japonských pilotů staly dobrovolně sebevražednými letci kamikadze. Podle 94letého pamětníka chtěla více než polovina mladých mužů skutečně položit život za císaře a Japonsko. O více než 70 let později se Mariko Oi z BBC zeptal mladých Japonců, co pro ně tito kdysi uznávaní letci znamenají.
"Iracionální, hrdinští a hloupí," řekli svůj názor tři mladí lidé z Tokia na kamikadze letce. Čísla nejsou jasná, ale pravděpodobně tři až čtyři tisíce japonských pilotů tehdy narazily se svým letadlem do cíle, který patřil nepříteli. Pouze 10 % misí bylo hodnoceno jako úspěšné. V roce 2000 vznikly filmy Pro ty, které milujeme a Věčné nuly. Filmy zobrazují sebevražedné letce právě jako hrdiny. Mladík Sho uznal, že letce kamikadze považoval vždy za odvážné, protože byl ovlivněn těmito filmy. "Já bych to nikdy nedokázal, proto myslím, že jsou hrdinní a odvážní," řekl mladý Japonec Sho.
Podle globálního průzkumu WIN/Gallup International by bylo ve skutečnosti ochotných bojovat za svoji vlast pouze 11 % Japonců. Výsledek ale není překvapivý vzhledem k tomu, že japonská poválečná generace byla vychována pod pacifickou ústavou, která zemi zakazuje mít vlastní armádu.
Kamikadze piloti byli ve většině případů chlapci a mladí muži ve věku mezi 17 a 24 lety, takže je na místě se ptát, zda byli opravdu ochotní položit život za svoji zemi. "Řekl bych, že asi 60-70 % z nás se chtělo obětovat za císaře, ale ostatní si nebyli moc jistí, proč to dělají," řekl 94letý Osamu Yamada, jeden z posledních přeživších pilotů kamikadze. Než vykonal svůj úkol, válka skončila.
"V té době jsem neměl rodinu, nic mě nemohlo zastavit. Zajímalo mě jediné, že musím bránit Japonsko," dodává. Keiichi Kuwahara byl jedním z těch, na kterého doma někdo čekal. "Měl jsem strach a nechtěl jsem zemřít. V té době to byl pouze rok, co jsem ztratil otce, a musel jsem se postarat o matku se sestrou," říká 91letý pamětník. Tehdy mu v letadle selhaly motory, to ho zachránilo a mohl se vrátit.
Kamikaze pic.twitter.com/Sznu4FE59a
- Cerita Dunia (@HistoriDunia) 1. listopadu 2017
V současnosti je kamikadze často přirovnáván ke stále častějším teroristickým útokům. "Myslím si, že je to odlišné. Tehdy byla válka. Útoky Islámského státu jsou naopak nepředvídatelné," myslí si pan Kuwahara. Podobný názor má i Osamu Yamada. "Takové srovnání mě zraňuje. Kamikadze znamenalo moje mládí, bylo to něco čistého, nevinného," říká.
Pro japonskou poválečnou generaci jsou zkušenosti bývalých pilotů kamikadze nepředstavitelné, dokonce i pro členy jejich rodiny. Vnuk pana Kuwahary netuší, čím prošel jako 17letý jeho dědeček. "Ale tohle je právě to mírové Japonsko, které jsem si přál vytvořit, usmívá se Kuwahara. Nevědomost jeho vnuka je důkazem, že se už se země dostala z toho "bolestivého období".
Diskuse
Diskuze u článků starších půl roku z důvodu neaktuálnosti již nezobrazujeme. Vaše redakce.