Podle organizace by Čína měla okamžitě a bezpodmínečně propustit Jang Čchun-lina, který byl zadržen v červenci za organizaci petice "Chceme lidská práva, ne olympiádu", kterou podepsali zemědělci protestující proti zabavování půdy kvůli olympiádě. Amnesty uvádí, že během vazby byl Jang opakovaně přivazován řetězem za ruce a nohy ke čtyřem rohům postele a v této poloze musel jíst, pít i vykonávat tělesnou potřebu.
Před setkáním Mezinárodního olympijského výboru, které se bude 10. - 12. prosince konat ve švýcarském Lausanne, vyzvala Amnesty Čínu, aby propustila aktivistu Jie Kuo-čua, který si odpykává čtyřletý trest vězení za organizování protestu proti nucenému vystěhovávání obyvatel před OH. Jieův bratr Jie Kuo-čchiang byl zadržen v září na základě podezření, že "podněcoval rozvratnou činnost". Na soud se stejným obviněním čeká Jieův syn Jie Ming-ťün.
Mezi zadržovanými je i aktivistka Wang Ling, kterou čínské soudy minulý měsíc poslaly do pracovního tábora, v němž si má odpykat patnáctiměsíční "převýchovu". Trest jí byl udělen za to, že podepisovala petice a připravovala transparenty protestující proti demolici jejího domu kvůli olympijské výstavbě. Policie Wang opakovaně zbila.
Tyto případy "podtrhují nutnost akce v otázce lidských práv v Číně v době přípravy olympijských her", uvádí Amnesty v oficiálním prohlášení. "Zprávy o mučení musejí být prošetřeny a přijata opatření proti každému, kdo by za ně byl odpovědný. Ti, kdo byli týráni, musejí dostat odškodnění," dodává AI.
Olympijské hry jsou pro Čínu a její komunistickou vládu prestižní záležitostí, jejímuž úspěchu se všechno podřizuje. Na OH už se akreditovalo 21 600 novinářů z celého světa a očekává se, že dalších nejméně deset tisíc bude o olympiádě psát bez akreditace. Pekingské hry tak patrně vstoupí do dějin jako "novinářsky nejpokrytější" olympiáda v historii.
Ilustrační foto: Petra Mášová