Rafáh v Gaze je díky tunelům centrem obchodu
25.10.2009 14:21
Palestinští mladíci nakládají zaprášené pytle s plechovkami kokakoly na nákladní vozy, které zamíří do samoobsluh v Gaze. Na nedalekém stadionu stojí v řadách motocykly, jež lze zakoupit za ekvivalent 34 500 až 173 tisíc korun. Obchody v pásmu Gazy kvetou navzdory dlouholeté izraelské blokádě, protože jsou tu lidé jako Dúda.
Totiž majitelé tunelů, jimiž projde vše, včetně automobilových součástek, z nichž jsou pak v Gaze smontována pojízdná a prodejná auta, napsal list The New York Times.
Stany rafáhského tržiště jsou napěchovány lednicemi, plochými televizory, mikrovlnnými troubami a klimatizačními jednotkami. Vše za přemrštěné ceny, vyvolané blokádou.
ČTĚTE TAKÉ: Herečku rozhořčily podmínky života dětí v Gaze
Zásobování obchodů v Gaze je často na sběračích odpadků
Izraelci se za zimní ofenzivy proti pásmu pokusili tunely zlikvidovat, ale jenom co odešli, pustili se Palestinci znovu do práce. Teď je podzemí na hranici pásma a Egypta prošpikováno větším počtem chodeb než před ofenzivou. Pohraniční Rafáh se stal nákupní Mekkou a majitelé tunelů králi.
"Kdyby teď Izrael blokádu ukončil, skončil bych na jednotce intenzivní péče," říká dvaadvacetiletý muž s krycím jménem Usáma, jinak taky zvaný Dúda, čili Červ.
V minulosti se hranice hemžila bandami zločinců a kromě novinářů a humanitárních pracovníků se k ní nikdo jiný neodvážil. Dnes sem proudí lidé z celého pásma. Tunely, kdysi pečlivě maskované pod domy místních obyvatel, se dnes nikdo nenamáhá jakkoli ukrývat. Kdysi jich bylo pod hranicí dlouhou zhruba 20 kilometrů několik set, dnes je jich 1500. Zaměstnání díky nim získalo třicet tisíc lidí.
Velké, ale nejisté zisky
Lahůdkářství Dubaj je tu pro ně otevřeno 24 hodin denně. Z Izraele pochází pouze mléko a jogurt, ostatní zboží doputovalo tunely z Egypta. V tmavém obchůdku abú Raída Alardži naproti se dá koupit vše potřebné ke kopání tunelů. Má tu zásoby cementu, generátory k výrobě elektřiny i plastové sudy, v nichž se zboží tahá.
Majitelům tunely přinášejí nemalý, i když nejistý zisk. Izraelci totiž odpovídají na palestinské raketové útoky bombardováním hranice a špatně vyztužené chodby se někdy zřítí. Také Egypťané dělají problémy, když na své straně tunel občas zavřou. Některé chodby vlastní vládnoucí radikální Hamas, ale od soukromníků, kteří provozují vlastní tunely, daně nevybírá.
Celý systém kontroluje sdružení, jež také brání práva dělníků a rodin těch, kteří pod zemí zahynou. Zatím jich bylo 116. Taky v Usámových tunelech před pěti měsíci zemřelo pět lidí. Zřítil se na ně strop chodby vyhloubené v příliš suchém podloží. Usáma vyplatil rodině každého z nich ekvivalent 34 500 korun a slíbil dalších 121 tisíc v příštích měsících.
Sám začal jako kopáč tunelů, když mu bylo 16 let, a propracoval se na dodavatele výbušnin a drog. Ačkoli patří ke stoupencům konkurenčního Fatahu, zásoboval i Hamas. Byl sice mladý, ale dokázal lidem nahnat strach, chodil jíst do restaurací v Gaze a odcházel bez placení. "Teď je to jinak, bojíme se Hamasu," říká.
Rafáh zůstává chudý
Proto už nepašuje zbraně ani drogy, i když právě na tomto zboží si vydělal na současné "legitimní" podnikání. Má tři tunely a vybudování každého z nich přišlo na 300 tisíc dolarů (5,2 milionu korun). Financoval to díky pomoci tří přátel.
Za tmy do pásma přetahuje živá domácí zvířata, motocykly, brambory, Cocacolu i oblečení. Nejvíc vydělá na benzinu, který pumpuje do velké cisterny hadicí připevněnou ke stropu jedné z chodeb. Ceny benzinu jsou v pásmu vysoké, protože Izrael jeho dovoz omezuje.
Každý z tunelů majitelům ročně vydělá milion dolarů, takže v pásmu Gazy vzniká nová skupina boháčů. Existují ale i osudy opačné. Třicátník Šaríf abú Daf byl stavitelem v Gaze do té doby, než Izrael přestal do pásma pouštět stavební materiál. Teď se živí jako kopáč tunelů s denním výdělkem kolem 120 šekelů (500 korun), z nichž musí uživit ženu a šest dětí.
Rafáhu samotnému boháči nepřinášejí nic, raději investují v Gaze. "Vyděláváme miliony, ale nechodili jsme do školy," přiznává jeden z Usámových společníků. "Kdybych chtěl investovat, odjel bych do Maroka. Je tam prý krásně a mají tam normální vládu," prohlásil.
Foto: ČTK/AP, Reuters
Diskuse
Diskuze u článků starších půl roku z důvodu neaktuálnosti již nezobrazujeme. Vaše redakce.