Turecko
Šéf Amnesty International je volný. "Rok jsme za něj bojovali"
15.08.2018 16:18
Turecký soud ve středu nařídil propustit z vězení šéfa místní pobočky lidskoprávní organizace Amnesty International (AI). Taner Kiliç strávil za mřížemi 14 měsíců, byl obžalován z podílu na plánování nezdařeného předloňského puče, napojení na kurdské a levicové ozbrojence a podpory terorismu. AI uvádí, že Kiliç obvinění odmítá.
Soud v Istanbulu ve středu "nařídil jeho podmínečné propuštění na svobodu", řekl výzkumník AI Andrew Gardner působící v Turecku. Doufá, že Kiliç se z vězení dostane v nejbližších hodinách.
Místní šéf AI byl zadržen loni v červnu. Turečtí prokurátoři tvrdí, že podporoval duchovního Fethullaha Gülena žijícího ve Spojených státech, kterého Ankara označuje za hlavního strůjce nezdařeného pokusu o puč z předloňského července. Podle prokurátorů si Kiliç stáhl aplikaci na posílání zpráv ByLock, která je označována za komunikační prostředek členů Gülenova hnutí.
Muž čelí obviněním z terorismu podobně jako deset dalších lidskoprávních aktivistů. Ti však byli propuštěni z vazby už dříve. Kiliç měl být na základě soudního příkazu propuštěn už v únoru, ale soud ihned po jeho vydání vyhověl odvolání prokurátora, který žádal prodloužení vazby.
Gardner tudíž komentoval rozhodnutí slovy "zůstáváme opatrní". Generální tajemník AI Kumi Naidoo vývoj nicméně označil za důvod k oslavě. "Dovolíme si chvíli oslavovat, ale zítra bude náš boj pokračovat, s novou energií dodanou Tanerovým příkladem," uvedl v prohlášení.
"Máme z této zprávy nesmírnou radost. Vyžádalo si to více než rok kampaní a boje, než jsme se sem dopracovali, ale zdá se, že Taner bude konečně volný," pokračoval Naidoo. "Za radostnými úsměvy a úlevou se však bude skrývat žal, hněv a pevné odhodlání. Žal kvůli všem věcem, o které Taner přišel během svého krutého věznění. Hněv, protože nepodložená obvinění vůči němu a istanbulské desítce stále trvají," dodal šéf AI.
Stíhání Kiliçe a dalších aktivistů zhoršilo obavy lidskoprávních skupin ohledně omezování svobod v Turecku v reakci na zmařený pokus o převrat z července 2016. Vláda prezidenta Recepa Tayyipa Erdoğana po něm zahájila rozsáhlé čistky v armádě, soudnictví, školství nebo mediálním sektoru. O práci přišlo podle webu turkeypurge.com na 170 tisíc lidí, desetitisíce jich byly zatčeny.
Diskuse
Diskuze u článků starších půl roku z důvodu neaktuálnosti již nezobrazujeme. Vaše redakce.