Blízký východ
Šéf OSN: Izraelská blokáda Gazy je nespravedlivý kolektivní trest
29.06.2016 05:35
Izraelská blokáda palestinského Pásma Gazy je nespravedlivý kolektivní trest. Při úterní návštěvě palestinské Gazy to řekl generální tajemník OSN Pan Ki-mun. Izrael blokádu zavedl, když se vlády nad pásmem po vyhraných volbách v roce 2006 ujalo radikální a Izraeli nepřátelské hnutí Hamas.
Podle Pan Ki-muna toto opatření "dusí obyvatele, ničí ekonomiku a brání obnově" tohoto pobřežního území. Pásmo má za sebou od roku 2008 tři ozbrojené konflikty s Izraelem, při tom posledním v roce 2014 bylo značně poškozeno.
"Je to kolektivní trest, za který by měly zodpovědné osoby nést odpovědnost," řekl Pan Ki-mun, jenž byl ve své funkci na Blízkém východě patrně naposledy. OSN v pásmu provozuje několik škol, do nichž chodí děti palestinských uprchlíků.
"Až 70 procent lidí v Gaze potřebuje humanitární pomoc. Polovina mladých lidí má malou nebo žádnou naději sehnat práci a žádnou vyhlídku na splnění svých snů," prohlásil generální tajemník.
Blokáda podle OSN zásadním způsobem zasáhla vývoz z tohoto území, čímž ničí tamní ekonomiku. Izrael blokádu postupně zmírnil a povoluje tam dovoz zboží, které nemůže být použito k vyzbrojování. Protože členové Hamasu začali pod hranicí stavět do Izraele tunely v přípravě útoků, považuje Izrael za problematický materiál také beton, který je ale nutný pro obnovu poničených staveb.
"Tato situace nemůže dál trvat, přiživuje zlobu a beznaděj a zvyšuje nebezpečí dalšího stupňování nepřátelských akcí," řekl Pan Ki-mun.
Skomírající mírový proces a rostoucí hněv Palestinců
Izrael v pondělí oznámil uzavření dohody o normalizaci vztahů s Tureckem, které se při vyjednávání snažilo marně dosáhnout zrušení blokády pásma. Premiér Benjamin Netanjahu řekl, že pro Izrael je to stále zásadní bezpečnostní opatření, o němž jednat nehodlá. Izrael ale v rámci dohody s Tureckem umožní humanitární dodávky do Gazy přes svůj přístav Ašdod a souhlasil také s tím, že Turecko pomůže s obnovou pásma.
Z Gazy se Pan Ki-mun přesunul do Jeruzaléma k jednáním s Netanjahuem. Při nich vyzval k "odvážným krokům" v mírovém procesu a k tomu, aby byla myšlenka dvou samostatných států udržována při životě. Palestinské útoky odsoudil, ale zároveň upozornil, že za nimi stojí podle něj "rostoucí hněv Palestinců, skomírající mírový proces a téměř půl století okupace".
Večer se Pan Ki-mun setkal na Západním břehu Jordánu s předsedou palestinské samosprávy Mahmúdem Abbásem. Vyzval palestinské vůdce, aby jednali efektivně, především proti podněcování násilí, a ukončili nepřátelství s Hamasem.
Diskuse
Diskuze u článků starších půl roku z důvodu neaktuálnosti již nezobrazujeme. Vaše redakce.