Slavnostní otevření
Tunel pod Bosporem spojil v Istanbulu Asii s Evropou
29.10.2013 12:22 Aktualizováno 29.10. 14:46
V Istanbulu dnes slavnostně otevřeli železniční tunel pod Bosporem, který spojuje asijskou a evropskou část města. Tunel se v rámci projektu Marmaray otevírá u příležitosti 90. výročí založení Turecké republiky.
Tunel postavilo turecko-japonské konsorcium. Sám záměr spojit oba břehy vznikl už před 150 lety. Technologické a následně i finanční potíže tehdejšího státu pod vládou sultána Abdülhamida II. však vedly k odkladu.
Realizace projektu, který byl nově vypracován v 90. letech, tak začala až v roce 2005 za vlády premiéra Recepa Tayyipa Erdogana.
Projekt Marmaray má snížit automobilový provoz v Istanbulu o 20 procent. Odhaduje se, že denně by mohly vlaky přepravit asi 1,5 milionu lidí.
Tunel je dlouhý zhruba 16 kilometrů a je zároveň nejhlouběji položeným tunelem svého druhu na světě - leží v hloubce kolem 60 metrů. Výstavba stála asi 5,5 miliardy lir (51,8 miliardy korun).
Původně měl být tunel dokončen v roce 2009, ale jako první ho začaly zpožďovat archeologické vykopávky v místě hloubení, které mimo jiné ukázaly, že historie města je stará 8500 let, místo původně odhadovaných 6000 let.
Dosud jen mosty
Před 40 lety, 30. října 1973, spojil evropskou a asijskou část Istanbulu první most. Bosporský visutý most je přes kilometr dlouhý a vede z nábřeží Ortaköy na evropském pobřeží Bosporu do Beylerbeyi na druhé, asijské straně. Ve své době byl čtvrtým nejdelším visutým mostem na světě, nyní mu patří 22. místo.
V červenci 1988 spojil evropskou a asijskou část Istanbulu druhý most. Most sultána Mehmeta Fatiha (vládl v letech 1451 až 1481) je asi o půl kilometru delší než první a je umístěn mezi částmi Hisarüstü na evropské straně a Kavacik na asijské.
Letos v květnu Turecko zahájilo výstavbu třetího mostu. Bospor je 29 kilometrů dlouhá úžina, která spojuje Černé moře s Marmarským a rozděluje Istanbul na evropskou a asijskou část.
Premiér Erdogan navrhl v Istanbulu několik dalších megaprojektů. Mezi nimi je i vodní kanál paralelní s Bosporem, největší letiště světa, třetí most přes Bospor a obří mešita. Zvažuje se i jaderná elektrárna. Některé projekty však vyvolaly protesty veřejnosti. Jako kontroverzní se ukázal plán přestavby istanbulského parku, který v květnu spustil největší protivládní protesty za posledních deset let.
Diskuse
Diskuze u článků starších půl roku z důvodu neaktuálnosti již nezobrazujeme. Vaše redakce.