Americká expertka
Turecký puč: Erdoğan mění zemi v diktaturu
24.07.2016 07:18 Rozhovor
"Nehledejme za pučem tajemné teorie ani prsty Američanů," říká přední světová specialistka na Turecko, americká antropoložka a spisovatelka Jenny Whiteová, která nyní působí na univerzitě ve Stockholmu. Nezdařený převrat podle ní skutečně mohli rozpoutat příznivci Fethullaha Gülena, jak tvrdí prezident Erdoğan. Jeho reakce však teď může přeměnit zemi v diktaturu.
Z Turecka přicházejí znepokojivé zprávy. Pokus o vojenský puč, potom tisíce zatčených, lidé jsou vyhazováni ze zaměstnání, vyhlašuje se výjimečný stav... Překvapuje vás současný vývoj situace?
Samotný puč nikdo nečekal, bylo to naprosté překvapení. Podařilo se ho potlačit zřejmě i proto, že vládu někdo několik hodin předtím varoval. Další vývoj se tedy už dal očekávat, to že se lidé zase rozejdou po domovech, vláda zůstane u moci a všechno se vrátí jakoby k normálu. Samozřejmě se taky dalo čekat, že budou účastníci puče pronásledováni a trestáni. A dokonce nebylo těžké předpokládat, že prezident Recep Tayyip Erdoğan toho využije jako záminku k potlačení širší skupiny svých kritiků než jen lidí, kteří měli s pučem něco společného. Rozsah je však zcela bezprecedentní. Desítky tisíc zatčených a vyhozených z práce. Státní zaměstnanci, především vysokoškolští učitelé, mají zákaz cestovat. Teď vláda vyhlásila tříměsíční výjimečný stav, který práva a svobody omezuje oficiálně. Pokud bylo jen doteď padesát tisíc lidí vyhozeno z práce a devět tisíc zatčeno, obávám se, co bude dál.
Proč zasáhly dosavadní represe z drtivé většiny školství, když s pokusem o převrat nemělo skoro nic společného?
První, kdo byli vyhozeni, byli lidé ze vzdělávacího sektoru. Důvodem je podezření, že učitelé ve zvýšené míře sympatizují s gülenisty - s hnutím Fethullaha Gülena, súfistického kazatele, který teď žije v Pensylvánii. Oficiálně se nazývají Hizmet, v překladu Služba, a specializují se na provozování kvalitního školství po celém světě. Gülen tím sleduje cíl vytvořit "zlatou generaci" mladých lidí, kteří jsou vzdělaní v běžných disciplínách, ale také dodržují islámskou etiku. Nabádá je také, aby se snažili získat pozice v institucích, jako je policie, armáda, vzdělávání, vláda nebo armáda.
Také počet zatčených je mimořádný, na devět tisíc lidí. Je toto číslo odpovídající počtu lidí, kteří se puče zúčastnili? Nebo už takto, bezprostředně po puči, začala čistka v armádě?
I když puč měl v armádě širokou podporu, není moc pravděpodobné, že by v něm bylo zapojeno tolik lidí. Řadoví vojáci v ulicích neměli ani ponětí, že se účastní puče. Řekli jim, že jde o cvičení. No, a mezi armádními špičkami toho Erdoğan využil k odstranění každého, o kom si myslí, že má něco společného s Gülenem.
Co znamená zákaz cestování do zahraničí pro vysokoškolské učitele, který vláda zavedla minulý týden?
Vypadá to jako opatření, které má umožnit vyšetřování a odstavení učitelů podezřelých z toho, že stojí v čele odporu vůči Erdoğanovi a mají přitom podporu ze zahraničí. Připomeňme si, jak mnozí komentátoři blízcí vládní Straně spravedlnosti a rozvoje obvinili Spojené státy z toho, že stojí za pučem.
To ale není zcela od věci. Američanům možná vadí, že Turecko nepostupuje proti takzvanému Islámskému státu v Sýrii a Iráku příliš aktivně. Možná by v Turecku raději viděli jinou vládu?
Určitě ne. Proti Islámskému státu bylo skutečně učiněno velmi málo, ale Američané stále spoléhají na pomoc Erdoğana. Pokud by se moci chopila vojenská junta, není vůbec jasné, jestli by v tom pokračovala a co by vůbec dělala. A taková změna rozhodně není v zájmu USA.
Co přinese Turecku vyhlášení výjimečného stavu?
Občanská práva budou omezena a prezident může přijímat opatření, aniž by se ptal parlamentu. Co ale prezident Erdoğan udělá, dost dobře nevíme. Na tuto otázku skutečně může odpovědět jen on sám.
Hrozí teď, že Erdoğan skutečně přemění Turecko v autoritářský stát se vším všudy?
Předpokládám, že spustí více čistek, zavede trest smrti pro pučisty a fundamentálně přebuduje stát směrem k silnému prezidentskému systému. Autoritářský režim už tady je, a jestli se přemění v diktaturu? Ptejme se takto: pokusí se Erdoğan sjednotit zemi a bude vnímavý k té polovině populace, která ho nevolila? Bude respektovat parlament a zákony? Když se podíváme, co se zatím děje, tak o tom pochybuji.
* Mohli za pučem skutečně stát Gülenovi lidé, jak tvrdí turecký prezident Erdoğan?
* Co je Gülenovo hnutí Hizmet, jak funguje a co je jeho strategií?
* Můžeme v Evropě čekat, že turecký prezident bude dál vyhrožovat vypovězením dohody o uprchlících, pokud Evropa nezavede Turecku bezvízový styk?
ODPOVĚDI NA TYTO OTÁZKY A CELÝ TEXT ROZHOVORU NAJDETE V NOVÉM VYDÁNÍ ČASOPISU TÝDEN, KTERÉ VYCHÁZÍ V PONDĚLÍ 25. ČERVENCE 2016.
Diskuse
Diskuze u článků starších půl roku z důvodu neaktuálnosti již nezobrazujeme. Vaše redakce.