Oprava údaje
Údajný chemický útok si vyžádal méně obětí, než se udávalo
10.04.2018 17:27
Syrská organizace záchranářů Bílé přilby značně zkorigovala směrem dolů počet obětí i zraněných při sobotním útoku v Dúmá nedaleko Damašku, při němž podle ní syrský režim použil chemické zbraně. Mluvčí organizace Bílé přilby v úterý řekl, že po konzultaci s nemocnicemi může potvrdit, že při útoku zemřelo nejméně 42 lidí a přes 500 lidí bylo zraněno.
V neděli informovala organizace Bílé přilby na svém Twitteru, že počet obětí je více než 150 a zraněných přes 1000. Později se v médiích objevoval počet nejméně 60 obětí. Mluvčí organizace Bílé přilby Raíd Sálih v úterý řekl, že počtem obětí více než 150 byli míněni lidé, kteří zemřeli při bombardování, neuvedl ale za jaké období. Informace byla podle mluvčího špatně pochopena, a proto byla tato zpráva už zTwitteru organizace smazána, uvedla DPA.
Útok na město Dúmá, které je poslední baštou povstalců v oblasti východní Ghúta u Damašku, provedly podle organizace Bílé přilby syrské vládní jednotky s použitím chemických zbraní. Totéž si myslí i některé západní země včetně USA, Německa či Francie. Americký prezident Donald Trump kvůli útoku pohrozil odvetnou mezinárodní akcí.
Syrský režim i jeho spojenec Rusko použití chemických zbraní popřely a žádají nezávislé vyšetření experty Organizace pro zákaz chemických zbraní (OPCW). Ruský ministr zahraničí Sergej Lavrov v pondělí řekl, že ruští specialisté nenalezli žádné stopy po použití chemických zbraní ve městé Dúmá. Totéž zopakoval ruský velvyslanec při OSN Vasilij Něbenzja v pondělí na zasedání Rady bezpečnosti OSN, který rovněž uvedl, že zástupci Ruska tam nenašli žádné mrtvé ani zraněné v důsledku chemického útoku.
Organizace Bílé přilby je soukromá organizace záchranářů, kteří v Sýrii pomáhají vyprošťovat mrtvé a zraněné v oblastech ovládaných povstalci. Organizace byla založena po vypuknutí občanské války v Sýrii a nyní čítá na tři tisíce dobrovolníků, mezi nimiž je také asi stovka žen. Podle stránek této organizace je její činnost financována vládami Británie, Nizozemska, Dánska, Německa, Kanady, Nového Zélandu a USA.
Diskuse
Diskuze u článků starších půl roku z důvodu neaktuálnosti již nezobrazujeme. Vaše redakce.