Ujgury čeká převýchova. Rebely preventivní údery
18.09.2008 07:36
Západočínská provincie Sin-ťiang, která během srpnové olympiády v Pekingu zažila několik atentátů a útoků proti čínským bezpečnostním složkám přičítaných radikálům z místní ujgurské menšiny, hodlá proti "rozkladným živlům" uspořádat "převýchovnou kampaň" a vůči protivládním skupinám se nevyhýbat třeba i "preventivním úderům".
Oznámil to šéf komunistické strany v Sin-ťiangu Wang Le-čchüan v místních médiích.
"Musíme trvale zaujímat tvrdou pozici a vyvíjet tlak. To patří k ofenzivní politice stejně tak, jako udeřit, jakmile vystrčí růžky, a podnikat preventivní útoky," řekl.
"Tuto zimu a příští jaro povedeme soustředěnou protiseparatistickou převýchovu v celé provincii," dodal.
Převýchova má podle něj "zvýšit identifikaci obyvatel oblasti s čínským národem a čínskou kulturou". Součástí má být školní výuka ujgurských dětí v čínštině.
Také dohled úřadů nad náboženskými aktivitami muslimských Ujgurů prý musí zesílit. "Naše provincie byla vždy tichým bojištěm v ideologické sféře," tvrdil Wang.
Ujguři, kteří jsou příbuzní s Turky a vyznávají islám, tvoří v provincii Sin-ťiang nejdůležitější menšinu, čítající přes osm milionů příslušníků z celkových 20 milionů obyvatel. Jejich představitelé si stěžují, že se stávají obětí útlaku a diskriminace centrálních úřadů a etnických Číňanů, kterých se do provincie přestěhovává čím dál víc.
Na počátku dubna vyvolali muslimové v Sin-ťiangu protičínské protesty, inspirované březnovými nepokoji v Tibetu. V srpnu bylo při útoku v Kašgaru na vnějších hranicích provincie Sin-ťiang zabito 16 pohraničníků.
Z útoku byli obviňováni příslušníci ujgurské muslimské menšiny. Následovaly další střety, při nichž zahynulo několik útočníků i policistů.
Úřady to prezentovaly jako snahu ujgurských separatistů narušit letní olympiádu a tak na sebe přilákat pozornost světové veřejnosti. Ujgurská emigrace v zahraničí však popírá tvrzení čínských úřadů, že atentáty mají na svědomí ujgurští islámští radikálové.
Ujguři, usilující o obnovu Východoturkestánské republiky, obviňují Peking z náboženského a kulturního útlaku, čínské úřady je však považují za separatisty.
Mnozí Číňané naopak na Ujgury pohlížejí jako na zaostalé nevděčníky, kteří neoceňují ekonomický rozvoj, který Číňané do chudé oblasti přinášejí. Provincie Sin-ťiang má bohaté zdroje nerostných surovin a ropy.
Některé organizace zabývající se problematikou lidských práv a práv národnostních menšin vyjádřily již koncem srpna obavu, že po ukončení olympiády v Pekingu rozpoutají čínské úřady brutální pronásledování zaměřené na příslušníky tibetské a ujgurské menšiny.
Foto: AP, Reuters a Profimedia
Diskuse
Diskuze u článků starších půl roku z důvodu neaktuálnosti již nezobrazujeme. Vaše redakce.