Drama v kavárně
Lidi v Sydney zajal samozvaný duchovní léčitel. Zemřel on i rukojmí
15.12.2014 16:50 Aktualizováno 15.12. 20:30
Australská policie vzala útokem v centru Sydney kavárnu, v níž ozbrojenec držel zhruba 16 hodin skupinu rukojmích. Po akci oznámila, že při incidentu přišli tři lidé o život, včetně únosce a dvou rukojmích, a čtyři další utrpěli zranění. Pachatelem byl podle australských médií íránský imigrant, který již měl problémy se zákonem.
Ozbrojený zásah doprovodili policisté střelbou ostrými náboji a ohlušujícími granáty. Dovnitř vtrhli poté, co v kavárně vypukla střelba. Podle vedení policie byl zákrok nezbytný; pokud by prý policisté do budovy nevtrhli, byly by ohroženy další životy.
Z kavárny při útoku vyběhla skupina vyděšených rukojmích. Na místě zasahovali záchranáři, kteří poskytovali první pomoc zraněným. V nosítkách odnesli několik lidí do připravených sanitek.
Policie upřesnila, že rukojmích bylo celkem 17. V předchozích hodinách se několika rukojmím podařilo uprchnout. Mezi mrtvými rukojmími je 34letý muž a 38letá žena. Oficiálně zatím není potvrzeno, zda se stali obětí střílejícího únosce či palby policistů.
Australská média předtím spekulovala, že zločinec zabil nejméně jednoho ze svých zajatců.
Podle médií byl únoscem 49letý íránský imigrant, který je nebo byl stíhán za spoluúčast na vraždě své bývalé manželky a v rámci případu byl propuštěn na kauci.
Sám se muž, který se před soudem objevoval často a jehož případy byly medializovány, označoval za duchovního a před lety se údajně věnoval černé magii. Nakonec se podle všeho přiklonil k islámskému radikalismu a jako "osamělý vlk" se rozhodl k víceméně improvizovanému činu. Policie potvrdila svou hypotézu, že šlo o ojedinělý incident.
Představitelé australské muslimské komunity zadržování skupiny rukojmích ostře odsoudili..
Kdo byl pachatel, který držel rukojmí?
Man Haron Monis, který se narodil v Íránu, se podle australských médií přistěhoval do Austrálie jako uprchlík v roce 1996.
Poprvé se dostal do střetu se zákonem, když napsal v letech 2007 až 2009 několik urážlivých dopisů rodinám sedmi australských vojáků, kteří zahynuli v boji proti islámskému terorismu. Oběti označil za vrahy a v jednom případě tvrdil, že skončí v pekle. Australský soud mu za to uložil trest 300 hodin veřejně prospěšných prací.
Podle britských médií se Monis chystal poslat podobné dopisy také rodinám britských vojenských obětí bojů proti islámských radikálům v Afghánistánu. Australské úřady mu to však zakázaly, za což je obvinil z porušování jeho lidských práv.
Nedávno byl obviněn ve více než 40 případech sexuálního násilí nebo obtěžování, kterého se dopouštěl na ženách při "konzultacích" v době, kdy se věnoval černé magii, numerologii a astrologii a kdy se označoval za "duchovního léčitele". Tyto případy označil Monis za policejní spiknutí a za politicky motivované. Předstoupit před soud měl v únoru příštího roku.
Na své webové stránce, která byla stejně jako jeho facebookový profil zrušena, tvrdil, že "s Boží pomocí neustane v politické aktivitě proti útlaku".
Monis byl letos také obviněn ze spolupachatelství v případu loňského ubodání jeho bývalé ženy, kterou podle všeho zabila jeho současná manželka. V případu, ve kterém se prokázalo, že si vytvořil alibi úmyslnou automobilovou nehodou v době vraždy, byl propuštěn na kauci.
Chronologie událostí v Sydney |
Sled hlavních událostí podle australského listu The Herald Sun a podle agentury AP: Pondělí 9:45 místního času (neděle 23:45 SEČ) - Policie je povolána ke kavárně Lindt Chocolat na Martinském náměstí v rušném centru Sydney. Část rukojmích přitisknutých k oknu drží černou vlajku s bílým arabským nápisem. Okolní budovy jsou evakuovány. 10:14 - Australská policie obkličuje objekt a vytváří bezpečnostní okruh o poloměru 150 metrů. 10:45 - Uzavřeny jsou ulice v centru, což vyvolává dopravní kalamitu. Evakuována je i sydneyská opera. 11:25 - Je svolána australská bezpečnostní rada. 11:30 - Australský premiér Tony Abbott vydává prohlášení o "hluboce znepokojujícím incidentu". Ujišťuje veřejnost, že bezpečnostní složky jsou dobře vycvičeny, aby se s kritickou situací vypořádaly.
12:02 - Školy v okolí incidentu dostávají příkaz, aby nepouštěly žáky ven. 12:55 - Abbott naznačuje, že jde o "politicky motivovaný čin". Nezmiňuje se ale o tom, že by šlo o teroristický útok. 14:57 - Australský velký muftí, nejvyšší místní náboženská autorita, incident se zadržováním rukojmích odsuzuje.
15:37 - Tři muži - rukojmí - unikají požárním východem z kavárny a běží k policistům. Jeden z nich má na sobě zástěru kavárenského zaměstnance.
15:50 - Zástupkyně policejního komisaře Catherine Burnová potvrzuje, že policie vyjednává s únoscem. Oznamuje, že zadržováno je méně než 30 lidí. 17:00 - Dvě ženy prchají ze stejných postranních dveří a běží k policistům. Obě také mají zástěry pracovnic kavárny. 18:30 - Zástupkyně policejního komisaře Burnová oznamuje, že policie vede "citlivé vyjednávání", které vyžaduje diskrétnost. Odmítá říci, zda jsou úřady v přímém kontaktu s pachatelem, jaký je přesný počet rukojmích či cokoli o policejní taktice. 20:15 - Policejní komisař Andrew Scipione oznamuje, že prioritou policie je dostat všechny osoby do bezpečí. Odmítá spekulovat o motivech pachatele nebo jeho případném spojení s teroristy. 21:00 - Světla uvnitř kavárny jsou vypnuta. Policie se chystá vzít kavárnu útokem. Úterý 2:11 - Policie zahajuje útok, při kterém zemřeli tři lidé včetně únosce. Úterý 2:44 - Policie oznamuje, že je po operaci. |
Diskuse
Diskuze u článků starších půl roku z důvodu neaktuálnosti již nezobrazujeme. Vaše redakce.