Tři sta jmen
V Izraeli vznikl seznam lidí, jimž hrozí stíhání za válečné zločiny
17.07.2020 17:55
V Izraeli vznikl seznam se jmény až 300 lidí, kterým by mohlo hrozit stíhání před Mezinárodním trestním soudem (ICC) za válečné zločiny. Jsou na něm kromě zástupců armády i politici včetně premiéra Benjamina Netanjahua a jeho koaličního partnera a ministra obrany Bennyho Gance. O vyšetřování údajných válečných zločinů spáchaných Izraelci na palestinských územích požádali ICC Palestinci. V nejbližší době se čeká vyjádření soudu k jeho pravomoci na palestinských územích, jež nejsou svrchovaným státem.
Izraelský list Haarec napsal, že seznam je tajný a zatím je na něm 200 až 300 lidí, z nichž někteří o zařazení na tuto listinu ještě nebyli informováni.
Prokurátorka soudu Fatou Bensoudaová se domnívá, že se pravomoc ICC na palestinská území vztahuje. Z předběžného vyšetřování zahájeného v roce 2015 podle ní vyplývá, že jsou na Západním břehu Jordánu a v Pásmu Gazy páchány válečné zločiny. Vyžádala si ale rozhodnutí k jurisdikci soudu kvůli statusu palestinských území. Vyšetřovat se mají podle izraelských médií údajné zločiny spáchané od roku 2014, kdy při izraelské operaci v Pásmu Gazy zemřelo přes 2000 Palestinců.
Očekává se, že mezi prvními vyšetřovanými činy by byly ty spojené s lidmi, kteří o této operaci rozhodovali - Ganc jako tehdejší náčelník generálního štábu armády nebo bývalý ministr obrany Moše Jaalon či tehdejší a nynější velitelé kontrarozvědky Joram Cohen a Nadav Argaman.
Délka seznamu napovídá, že jsou na něm i lidé z nižších pozic, například ti, kteří vydávají povolení pro výstavbu židovských osad, a nižší armádní důstojníci.
K jurisdikci soudu se mají vyslovit tři soudci. ICC vznikl v roce 2002 jako první stálý trestní soud s celosvětovou působností, který stíhá jednotlivce za zločiny proti lidskosti, genocidu a válečné zločiny spáchané na území států, které k němu přistoupily. Izrael, na rozdíl od palestinské samosprávy, tak neučinil a tvrdí, že se pravomoc soudu na palestinská území nevztahuje. Izraelský generální prokurátor je toho názoru, že ICC nemá jurisdikci ve vztahu k Izraeli a že jakékoli palestinské požadavky vůči soudu jsou neplatné. Podobně jako Izrael tento mezinárodní soud neuznávají například také Spojené státy, Rusko nebo Čína.
Diskuse
Diskuze u článků starších půl roku z důvodu neaktuálnosti již nezobrazujeme. Vaše redakce.