Saúdská Arábie pošle do Turecka generálního prokurátora kvůli vraždě novináře Džamála Chášukdžího. Řekl to v pátek turecký prezident Recep Tayyip Erdoğan. Prokurátor má jednat se svým tureckým kolegou v Istanbulu v neděli. Saúdská Arábie přiznala, že byl Chášukdží, který patřil ke kritikům Rijádu, zavražděn na konzulátu v Istanbulu. Její generální prokurátor ve čtvrtek řekl, že šlo o předem naplánovaný čin.
Erdoğan v úterý podal zevrubný přehled událostí, které se vztahují k Chášukdžího vraždě. V pátek prohlásil, že je třeba vyjasnit, kdo k ní dal příkaz, a že Saúdská Arábie musí prozradit místního spolupracovníka vrahů. Podle prezidenta by měl Rijád také vyjasnit, kde je tělo mrtvého.
"V neděli (Saúdové) pošlou svého generálního prokurátora do Turecka. Sejde se s naším generálním prokurátorem v Istanbulu," řekl Erdoğan.
Mluvčí Kremlu Dmitrij Peskov řekl, že Rusko vítá ochotu Saúdské Arábie případ podrobně vyšetřit. Není podle něj důvod pochybovat o prohlášení Rijádu, podle nějž královská rodina do vraždy nebyla zapojena.
Turecká agentura Anadolu napsala, že z budovy konzulátu odjela dodávka, do níž předtím pracovníci úřadu naložili z jiného vozu tři kufry a černý plastový pytel. Nastoupil do ní také muž, který měl v ruce stočený kabel.
Erdoğan také prohlásil, že Turecko má k případu další informace a důkazy, o něž je ochotné se podělit.
Představitelka OSN Agnès Callamardová vyzvala k zahájení mezinárodního vyšetřování případu, který označila za "mimosoudní popravu". Podle stanice al-Džazíra je generální tajemník OSN António Guterres ochoten nechat sestavit mezinárodní vyšetřovací skupinu pouze na žádost jedné ze tří institucí OSN - Rady bezpečnosti, Valného shromáždění nebo Komise pro lidská práva - nebo také na žádost některé ze zemí, jichž se případ týká. Kromě Turecka a Saúdské Arábie by to mohly být i USA, kde Chášukdží v posledním roce žil.