Sledovaný případ
Vražda novináře: do Turecka přiletěl saúdskoarabský prokurátor
29.10.2018 08:24
Saúdskoarabský generální prokurátor v pondělí v Turecku více než hodinu jednal s hlavním prokurátorem Istanbulu o vyšetřování vraždy saúdskoarabského novináře Džamála Chášukdžího. Chášukdží 2. října šel na saúdskoarabský konzulát v Istanbulu vyřídit doklady ke svatbě, budovu ale už neopustil. Rijád teprve dva týdny po jeho zmizení přiznal, že kritik saúdskéhokorunního prince byl zavražděn.Turecký ministr zahraničí Mevlüt Çavuşogludnes označil sdílení informací mezi prokurátory Turecka a Saúdské Arábie za přínosné a zdůraznil, že spolupráce by měla pokračovat. Doplnil že návštěvu saúdskoarabského generálního prokurátora nabídl Rijád. Ankara podle šéfa turecké diplomacie Saúdskou Arábii vyzvala, aby co nejdříve dokončila vyšetřování.
Agentura Anadolu, která informovala, že jednání prokurátorů trvalo 75 minut, bližší podrobnosti o obsahu rozhovoru nepřinesla. Saúdskoarabský prokurátor se prý ale chystá provést inspekci konzulátu, kde Chášukdží přišel o život.
Arabská televize Al-Džazíra s odvoláním na zdroj v kanceláři istanbulského prokurátora napsala, že turecká strana měla v plánu generálnímu prokurátorovi Saúdské Arábie předložit 150stránkový spis. Ten údajně mimo jiné obsahuje jména tří osob podezřelých z vraždy, mezi nimiž je i saúdskoarabský konzul, a záznamy výslechů 45 zaměstnanců konzulátu.
Ankara podle tureckého zdroje rovněž chtěla saúdskoarabskou prokuraturu požádat, zda bude možné opět prohledat konzulát a rezidenci konzula v Istanbulu. Při prohlídce saúdskoarabského konzulátu v polovině října totiž turečtí vyšetřovatelé neměli přístup do tří místností. Zároveň turecká policie neobdržela povolení prohledat 20 metrů hlubokou studnu na zahradě rezidence konzula.
Turecký prezident Recep Tayyip Erdogan v sobotu uvedl, že si cení rozhovorů mezi oběma prokurátory.
Chášukdží, který psal pro americký list The Washington Post a byl kritikem saúdského korunního prince Muhammada bin Salmána, byl zavražděn zřejmě 2. října. Dosud se ale nenašlo tělo a neví se ani, kdo dal k vraždě příkaz. Rijád několikrát změnil svou verzi případu. Nejprve tvrdil, že Chášukdží z úřadu ve zdraví odešel, později ale přiznal, že přišel o život, údajně nešťastnou náhodu při bitce. Nakonec saúdskoarabští představitelé připustili, že šlo o vraždu a dokonce o předem naplánovaný čin, popírají ale, že by k němu dalo pokyn nejvyšší vedení země.
Podle Turecka bylo na konzulátu přítomno 15členné komando, které zřejmě novináře zabilo. Jeho členové se vrátili do Saúdské Arábie, která oznámila, že zatkla 18 lidí podezřelých z činu. Ankara od začátku hovoří o vraždě a chce, aby bylo zadržené komando bylo vydáno turecké justici. Saúdskoarabský ministr zahraničí ale o víkendu oznámil, že lidé, kteří stojí za vraždou novináře, budou souzeni v Saúdské Arábii.
Diskuse
Diskuze u článků starších půl roku z důvodu neaktuálnosti již nezobrazujeme. Vaše redakce.