Začíná hadždž, muslimská pouť do Mekky
06.12.2008 10:20 Analýza
Sobotní rituály začínají za přísných bezpečnostních opatření. Saúdskoarabské ministerstvo vnitra dnes oznámilo, že mobilizovalo stotisícový sbor na zajištění bezpečnosti a zdárného průběhu poutě, na které je očekáváno na 1,6 milionu věřících ze zahraničí a k tomu další statisíce místních věřících a osob žijící v zemi.
"Naše síly jsou připraveny zhostit se své zodpovědnosti," řekl ministr vnitra Najíf ibn Abdal Azíz Saúd po přehlídce jednotek bezpečnostních a zvláštních sil, jejichž úkolem je dohlížet na pouť.
Poprvé v historii poutě jsou bezpečnostním silám k dispozici vrtulníky S-92 s ultramoderním vybavením včetně nočního vidění. Saúdskoarabské úřady mají obavy z případného terorismu, jímž království v uplynulých letech trpělo.
"Terorismus neskončil, je stále zde," řekl ministr vnitra tisku. Dodal, že jeho ministerstvo nemá žádné informace o případném atentátu během pouti.
Při poslední pouti úřady oznámily zatčení skupiny napojené na al-Kajdu, která plánovala teroristický útok s cílem zmařit bezpečnostní plány pro pouť. Jejím terčem však nebyla ani Mekka, ani poutníci.
Pouť začíná modlitbou ve Velké mešitě v Mekce. Následující den se všichni odeberou k rozjímání do údolí Miná, kde nocují. Příští den se modlí na planině Arafát, odkud běží ke svatyni Muzdalifa. Nazítří ráno se vracejí do údolí Miná, kde začínají rituály symbolického kamenování satana a zařezává se obětní zvíře.
Poutní obřady končí tohoto dne dalším obcházením svatyně Kaba. Mnozí se pak ještě další tři dny zdržují v Miná a opakují rituál házení kaménků.
Aby úřady zabránily tlačenicím v Miná, při nichž v roce 2006 přišlo o život 364 lidí, v roce 2004 251 lidí a v roce 1990 dokonce 1426 lidí, daly postavit pro kamenování satana ke dvouposchoďovému mostu Džamarat ještě třetí patro.
Na mostě bude moci být v jednom okamžiku maximálně 300 tisíc lidí a jejich pohyb tímto úzkým prostorem budou monitorovat kamery. Policie také připravila 22 evakuačních plánů, které mohou být použity pro nejrůznější případy v celém areálu obřadních míst.
Pouť do Mekky patří k pěti pilířům islámu. Kromě ní jsou to vyznání víry, modlitba, půst a dělení se o majetek v podobě almužny.Co je islám |
ISLÁM „Odevzdání se" ve smyslu přijetí víry. Monoteistické náboženství, jež vyznává pětina lidstva. BŮH Alláh, z arabského termínu pro božstvo Il, Ilu, Iláh, s určitým členem al-Láh jediný bůh. PROROK Mohamed; pokračovatel a završitel („pečeť proroků") díla starozákonních proroků a Ježíše, není divotvůrcem, jeho „znamením" je zvěstování slova božího. Podle svědků se zjevení slova dostavovala v transu, v němž Mohamed údajně slyšel víceméně zřetelné hlasy doprovázené zvoněním.
ZÁKLADNÍ DOKUMENTY Korán (zřejmě od slovesa „číst" nebo „spojovat"), slovo boží zjevené Mohamedovi; členěn do 114 básnických skladeb, takzvaných súr. Nejsou totožné s často kratšími zjeveními, která byla do širších celků spojena později, mnohdy bez ohledu na souvislost. Konečné pořadí súr bylo stanoveno redaktory koránu, původně písaři, až po Prorokově smrti.
Hadís, Hadít („příběh"), sbírka Mohamedových výroků, jež uchovala ústní tradice, zapsány byly asi sto let po jeho smrti. Po koránu druhá nejvyšší autorita islámu, pro nemuslimy co do autenticity méně hodnotná.
ZÁKLADNÍ DOGMATA Všemocný, vševědoucí a spravedlivý bůh v den posledního soudu vzkřísí mrtvé, jejich hříchy po- trestá neodvolatelným věčným utrpením v pekelném žáru, vroucí vodě a podobně. Z hříchů je největším nevíra v Alláha. Spravedlivé muslimy odmění věčným životem v ráji.
RÁJ Rajská zahrada ztotožňovaná s biblickým Edenem omývaná potoky pitné vody, na Arabském poloostrově vzácné, mléka, medu a vína (súra 47; jinde je muslimům alkohol zakázán), plná sličných panen. Podle tradice ti, kteří padnou v boji za islám, nebudou čekat na soudný den, odeberou se do ráje hned po smrti. Panen je jim slíbeno dvaasedmdesát (stalo se rovněž obsahem vtipu dánských karikaturistů). V koránu pro toto tvrzení chybějí podklady. Korán slibuje i pohledné jinochy, pro čí rajský život, už neuvádí.
SOCIÁLNÍ A JINÉ ZÁKONY Korán na mnoha místech připomíná povinnost pečovat o sirotky a chudé (Mohamed sám osiřel asi ve čtyřech letech). Nabádá k laskavosti k otrokům. Propuštění věřícího otroka stanovuje jako vykoupení za neúmyslné zabití muslima. Za krádež stanovuje v islámském světě dodnes existující trest utětí ruky, Západem vnímaný jako krutý. V prostředí a době, kdy „lup" byl považován za legitimní „kořist" a kdy mohl oslabit rodící se komunitu nekončícím koloběhem odplat, se však opatření ukázalo účinným.
ZDROJE Judaismus a křesťanství; korán ztotožňuje Alláha s biblickým Hospodinem. Rozpory řeší tím, že staro- zákonní proroky a Ježíše chápe jako první muslimy, oba náboženské systémy v jejich oficiální formě má za překroucené: v duchu přísného monoteismu radikálně odmítá křesťanské dogma o svaté Trojici, nepochybuje o božském původu Ježíše. S židy se rozchází proto, že Ježíše jako proroka nepřijali.
SVATÁ MÍSTA Mekka, Mohamedovo rodiště Ka'aba, nejsvětější místo (viz Pět pilířů islámu) Medína, místo Mohamedova skonu i hrobu Jeruzalém, Chrámová hora, mešita Skalní chrám al-Aksá; místo, z něhož se Mohamed vydal po smrti na koni Burákovi do nebe; judaismem označováno za místo, kde Abraham vyjádřil ochotu obětovat syna Izáka, předmět sporu o statut posvátného okrsku
RODINA, ŽENY A SEX Sex v manželství považuje islám za bohulibý, nevěru a smilstvo zakazuje jako hřích. Za nevěru mají být potrestáni oba hříšníci sto ranami bičem, pro prokázání nevěry se vyžaduje svědectví čtyř lidí, obviněná žena se může trestu vyhnout, přivede-li čtyři svědky, kteří nařčení zpochybní. O trestu smrti ukamenováním korán nehovoří, součástí islámského práva (šaría) se stal na základě ústní tradice. Korán povoluje mnohoženství, maximálně čtyři manželky za předpokladu, že manžel všechny uživí. Povoluje rozvod, stanoví práva rozvádějící se ženy. Muž nesmí zapudit ženu těhotnou či kojící, nesmí jí po rozvodu odepřít přístřeší, nesmí jí upřít majetek, který byl jejím věnem. Žena je podřízena muži, její dědická práva jsou zpravidla v porovnání s mužovými poloviční. Korán zdůrazňuje, že je to tak proto, že muži jsou ženám povinováni obživou. |
Foto: AP a Reuters
Diskuse
Diskuze u článků starších půl roku z důvodu neaktuálnosti již nezobrazujeme. Vaše redakce.