Bitva rytířů a mýtů. U Grunwaldu byl roku 1410 i Žižka
15.07.2010 23:33
Polsko a Litva si připomněly bitvu u Grunwaldu na severu dnešního Polska. Před 600 lety zde vojska polsko-litevské unie porazila křižáky mocného Řádu německých rytířů. Slavnostní ceremonie se zúčastnili přední představitelé obou zemí i dalších států a také současný velmistr řádu Bruno Platter.
Vítězství polského krále Vladislava II. Jagellonského a litevského velkoknížete Vytautase změnilo nejen politickou mapu. Propagandistické dozvuky domnělého boje mezi "němectvím" a "slovanstvím" byly cítit hlavně v 19. a 20. století.
Němečtí rytíři, které vedl velmistr Ulrich von Jungingen (v boji zahynul), po bitvě už nikdy nezískali zpět svůj původní vliv - politický ani regionální. Svědectví účastníků bitvy se hodně liší, i v počtech. Armáda lépe vyzbrojeného řádu čítala podle dnešních odhadů 11 tisíc až 39 tisíc mužů, protivníků bylo 26 tisíc až 45 tisíc.
Obě válčící strany verbovaly muže i v zemích Koruny české, většina jich zřejmě bojovala na straně unijních vojsk. České a moravské žoldnéře vedl Jan Sokol z Lemberka. Bitvy s asi pěti tisíci mrtvými se pravděpodobně zúčastnil také Jan Žižka.
Ve druhé půli 15. století přestoupil velmistr Albrecht von Brandenburg k protestantství a přísahal věrnost polskému králi, který mu dosavadní země německého řádu udělil jako vévodství v léno. Vítězstvím u Grunwaldu začal polsko-litevský vzestup v pobaltskou mocnost, jež se v následujících dvou stoletích stala dominující silnou ve východní Evropě.
Předseda Evropského parlamentu Jerzy Buzek prohlásil, že vítězstvím u Grunwaldu začala v Evropě nová éra. Lidé se tehdy postavili za civilizaci založenou na solidaritě, svobodě, důstojnosti a toleranci.
Na vzpomínkovou akci přijeli mimo jiné nově zvolený polský prezident Bronislaw Komorowski, předseda polského Sejmu Grzegorz Schetyna a armádní činitelé. Ze zahraničí dorazily hlavy států Litvy, Moldavska a Rumunska.
Dialog místo mečů
Současný velmistr Řádu německých rytířů Platter, který je podřízen přímo papeži, při vzpomínce na bitvu zdůraznil, že "konfrontace s meči byly nahrazeny dialogem a přeshraničními kontakty". Grunwald může znamenat pozitivní vyřešení naší minulosti (...) a vůli po smíření, míru a souznění mezi národy, prohlásil Platter.
Po sérii projevů dostali slovo příslušníci historických spolků, kteří průvodem a rytířskými šarvátkami přiblížili někdejší válečnou vřavu. Hlavy států pak položily květiny k památníku bitvy, jejíž velká rekonstrukce se uskuteční v sobotu.
Krvavá řež u Grunwaldu začala kolem deváté ranní a vojenská štěstěna se několik hodin střídavě přikláněla na tu i onu stranu. Zlomovým okamžikem se stala smrt velmistra Ulricha von Jungingena, po níž začali bojovníci Řádu německých rytířů ustupovat. Jejich řady přitom decimovali povzbuzení Poláci a Litevci, kteří prchající křižáky pronásledovali až do večera.
Střet u Grunwaldu skončil jasnou porážkou řádu, jenž přišel o velkou část své vojenské elity. Polský král však své vítězství nedokázal zúročit. Mírová smlouva uzavřená v roce 1411 v Toruni byla mírná vůči řádu, který sice musel zaplatit vysoké náhrady škod, ale mohl si ponechat většinu území.
Řád německých rytířů již někdejší slávy nikdy nedosáhl. Pozdější velmistr Albrecht von Brandenburg řádový majetek v Pobaltí sekularizoval a na jeho území založil světské vévodství, budoucí Prusko.
Foto: ČTK/AP a Wikipedia
Diskuse
Diskuze u článků starších půl roku z důvodu neaktuálnosti již nezobrazujeme. Vaše redakce.