Biden v Polsku leští <span>pošramocené vztahy</span>

Zahraničí
21. 10. 2009 11:20
Start SM-3.
Start SM-3.

Americký viceprezident vystupuje z letadla po příletu do Polska.Návštěvu amerického viceprezidenta Joea Bidena v Polsku vnímají tamní politici i analytici jako gesto, které má napravit vzájemné vztahy pošramocené zrušením výstavby protiraketového štítu na polském území.

Biden přiletěl do Polska v úterý, dnes se sejde s premiérem Donaldem Tuskem a prezidentem Lechem Kaczyńským, poté odletí do Rumunska a evropské turné v pátek uzavře v Česku.

Americký prezident Barack Obama je v západní Evropě velmi oblíbený, ale v Polsku a dalších někdejších sovětských satelitech není jeho popularita tak bezvýhradná, píše agentura AP. Tato část Evropy hledí s obavami na utužování vztahů Washingtonu s Moskvou a na zrušené plány protiraketového deštníku Obamova předchůdce George Bushe.

Původně totiž mělo být součástí obranného systému proti údajnému íránskému nebezpečí Polsko a Česko.

ČTĚTE TAKÉ: USA: Z Česka by se mohl řídit nový protiraketový deštník
                        Zklamání necítíme, říkají ti, co "lobbovali za radar"
                       
Obama mění plány. Radar nahradí nový deštník

Start SM-3.Bílý dům před Bidenovým odletem do Evropy uvedl, že tématem návštěvy budou nové návrhy obranného štítu. Poláci však podle bezpečnostního analytika ze státem financovaného Polského institutu mezinárodních záležitostí (PISM) Bartosze Wiśniewského návštěvu vnímají hlavně jako "kontrolu škod a pokus o nápravu chyb".

Obamova administrativa se místo proti raketám dlouhého doletu, které Írán zatím nevlastní, chce zaměřit na možné nebezpečí íránských střel krátkého a středního doletu. Washington také přislíbil Praze a Varšavě určité právo nárokovat si umístnění chystaných mobilních protiraketových systémů na svém území. V Polsku by například mohly být americké střely SM-3.

Podle polského ministra zahraničí Radoslawa Sikorského nabídku těchto střel Biden ve Varšavě zmíní. Neočekává však, že by během krátké návštěvy amerického diplomata bylo učiněno nějaké historické rozhodnutí.

Premiér Tusk a zklamaní Poláci. Považovali se za koně USA."Očekáváme podrobnosti k nabídce a podle toho budeme reagovat, ale nečekejte prosím žádné dramatické či významné události," komentoval v úterý nadcházející jednání Sikorski. "Polsko bude součástí tohoto (nového) systému ve třetí fázi, to je kolem roku 2018, takže zde je stále hodně času k vyřešení podrobností."

Prezident Kaczyński se již nicméně nechal slyšet, že polská pozice v novém štítu nebude tak významná, jakou Varšavě sliboval zrušený návrh. Za pravdu mu dává také řada politických pozorovatelů.

"Dnes víme jednu věc, role Polska v novém plánu nebude tak velká, jako měla být v Bushově plánu," prohlásil analytik z PISM Lukasz Kulesa. V úterním vydání listu Gazeta Wyborcza také uvedl, že střely SM-3 nebo jakékoliv jiné, které mohou být v zemi rozmístěny, budou "jen druhotného významu".

Řídicí centrum střel SM-3 na palubě vojenské lodi USA.Poláků se dotklo i samo datum, kdy Obama změnu štítu oznámil. Vybral si k tomu 17. září, kdy si Varšava připomínala 70. výročí sovětské invaze do Polska. K té Moskva přikročila několik dní poté, co tak 1. září 1939 učinilo Německo, které tak rozpoutalo druhou světovou válku.

"Američané se jasně snaží zakrýt hrozivý dojem způsobený chováním, jakým Američané 17. září představili změny protiraketového štítu," dodal Kulesa.

Washington ve světle tohoto vývoje vydal několik prohlášení, ve kterých se pokusil uklidnit partnery z někdejší sovětské sféry vlivu, že USA nechce vylepšit vzájemné vztahy s Ruskem na úkor východoevropských spojenců. Podle Bidenova bezpečnostního poradce Tonyho Blinkena pozměněné plány raketového štítu, které Moskva přivítala, neohrožují Polsko ani jeho sousedy.

Foto: ČTK/AP, Reuters a Pentagon

Autor: AP, ČTK

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ