Přechodné období
Brexit se komplikuje. Británie ale více času nepožaduje
17.10.2018 11:57
Britská vláda nevolá po prodloužení přechodného období po vystoupení z Evropské unie. S odvoláním na nejmenovaný zdroj z úřadu britské premiérky Theresy Mayové to napsala na twitter hlavní politická zpravodajka BBC Laura Kuenssbergová. O možnosti dojednání nástavby k původně zamýšlenému 21měsíčnímu přechodnému období od minulého týdne spekulují média.
Období "implementace" má poskytnout Británii čas na to, aby se adaptovala na změny způsobené odchodem z EU. V této etapě by také Brusel a Londýn dojednávaly detaily budoucích vztahů, pakliže se v nadcházejících týdnech a měsících podaří vypracovat a schválit dohodu o rozluce a politické prohlášení nastiňující podobu vztahů do budoucna.
No 10 source 'we are not calling for an extension to the implementation period' - remember tho UK govt plan was originally for IP to run until March 2021 and some govt figures held out possibilty privately it could run longer than that if needs be, despite Brexiteer angst
- Laura Kuenssberg (@bbclaurak) 17. října 2018
Už minulý týden přišel britský deník The Guardian se zprávou, že Britové a EU jednají o klauzuli "rozvodové" smlouvy, která by delší přechodné období umožňovala. Podle listu Frankfurter Allgemeine Zeitung hlavní vyjednavač EU Michel Barnier tuto možnost o víkendu navrhl britskému ministrovi pro brexit Dominiku Raabovi. Britský Financial Times dnes s odvoláním na unijní diplomaty napsal, že Barnier je ochoten jednat o prodloužení přechodného období o rok.
Odklad skutečného odchodu Británie z EU by podle médií mohl uklidnit severoirskou Demokratickou unionistickou stranu (DUP), která odmítá současnou podobu "pojistky" pro režim na irské hranici. Záložní varianta, jejímž cílem je zabránit zavedení kontrol, by vstupovala do hry právě po přechodném období, pakliže by se během něj Londýn a Brusel nedohodly na jiném řešení.
Krok by ale vzbudil nevoli u zastánců tvrdšího brexitu, kteří už nyní představují pro premiérku Mayovou výrazný problém uvnitř vlastní strany. Kuenssbergová z BBC ale připomněla, že vláda původně plánovala konec přechodného období až na březen 2021. Někteří vládní činitelé podle ní navíc v zákulisí požadovali ještě zazší termín pro případ, že by to bylo nutné.
Za přechodného období by se na Británii mělo vztahovat stejné právo jako dnes, Brusel by měl na Londýn navíc nadále pohlížet jako na člena z hlediska mezinárodních smluv EU, včetně těch obchodních. Britové by tak ještě nemohli samostatně uzavírat vlastní obchodní smlouvy, zároveň by ale neměli vliv ani na dění v Bruselu.
Diskuse
Diskuze u článků starších půl roku z důvodu neaktuálnosti již nezobrazujeme. Vaše redakce.