Británie
Brexit: z 95 procent hotovo. Spor se vede o irské hranice
22.10.2018 07:05 Aktualizováno 22.10. 10:08
Premiérka Theresa Mayová britským poslancům řekne, že dohoda Londýna s Bruselem o odchodu Británie z EU je z 95 procent hotova. Nicméně zopakuje svůj odmítavý postoj v otázce irské hranice. Podle agentury Reuters to vyplývá z výňatků projevu, jímž má Mayová informovat poslance o výsledcích summitu EU z minulého týdne.
"Devadesát pět procent dohody o vystoupení, včetně jejích protokolů je nyní dojednáno," citovala agentura Reuters z chystaného projevu Mayové. V něm má podle Reuters britská premiérka říci, že její vláda dosáhla dohody s EU na 95 procentech témat, včetně dohody se Španělskem o Gibraltaru či s Kyprem o britské vojenské základně.
"Jak jsem řekla minulý týden, původní návrh EU ohledně irské hranice nemůžeme přijmout, znamenalo by to celní hranici v Irském moři a rozbilo by to integritu Spojeného království. Věřím, že by na takový návrh nepřistoupil ani žádný jiný britský premiér," má v projevu pronést Mayová.
Právě na řešení celního režimu na hranici mezi Irskem a Severním Irskem se ale rozhovory EU s Londýnem zasekly. Shodu nenašli nejvyšší představitelé zemí EU ani na summitu minulý týden. Británie má přitom EU opustit už za pět měsíců a o brexitové dohodě jedná už více než rok.
Mayová čelí kvůli rozhovorům o brexitové dohodě doma kritice. V sobotu demonstrovaly v Londýně kvůli tomu statisíce Britů, kteří chtějí, aby vláda uspořádala o dohodě o odchodu Británie z EU referendum. Podle britských médií byl sobotní protest, na nějž podle organizátorů dorazilo na 670 tisíc lidí, největší demonstrací v Británii od roku 2003, kdy v Londýně statisíce lidí protestovaly proti válce v Iráku.
Mayová rovněž čelí další rebelii zastánců naprosté odluky od unijních struktur ve své vlastní straně. Skupina konzervativců požadující takzvaný tvrdý brexit totiž přišla s dodatky k vládnímu zákonu, který se týká správy Severního Irska a o němž bude parlament jednat ve středu. Cílem dodatků je zabránit takzvanému záložnímu plánu pro Severní Irsko, jenž by znamenal, že by tato část Spojeného království ve všech klíčových aspektech zůstala po brexitu v evropské celní unii.
Skupina konzervativců chce, aby o jakékoli podobné "pojistce" musel hlasovat i severoirský parlament. Ten ale nefunguje od ledna 2017, kdy se rozpadla společná vláda unionistů a republikánů. Podle britského tisku by se proti Mayové mohlo postavit až 40 konzervativních poslanců v případě, že na tento požadavek nepřistoupí.
Britové si odhlasovali odchod z EU většinou 52 procent hlasů v referendu v červnu 2016.
Diskuse
Diskuze u článků starších půl roku z důvodu neaktuálnosti již nezobrazujeme. Vaše redakce.