IRA se vzteká
Britská královna na historické návštěvě Irska
17.05.2011 07:16
Alžběta II. navštívila během šedesátiletého panování přes sto dvacet zemí, ale ještě nebyla v sousední Irské republice. Nynější historicky první návštěva má stvrdit mírový proces v Severním Irsku a usmíření s bývalou kolonií.
Alžběta II. bude prvním britským monarchou, který navštíví Irskou republiku. Naposledy byl v Dublinu její dědeček Jiří V. v roce 1911, když byl zelený ostrov ještě britskou kolonií.
Irsko získalo nezávislost v roce 1921 po krvavém protibritském povstání, ale dřívější návštěvě královny bránil především konflikt v Severním Irsku, kde je protestantská většina a které zůstalo součástí Británie. Cestu k nynější návštěvě otevřela teprve mírová dohoda na Velký pátek v roce 1998.
Královna přiletí do Dublinu jen pár dní poté, co mírový proces v Severním Irsku završil další etapu - při regionálních volbách zde byla znovuzvolena společná vláda hlavních unionistických a republikánských stran.
"Je to historická a symbolická návštěva," řekl listu The Guardian irský vicepremiér Eamon Gilmore. "Ohlašuje mnohem normálnější vztahy mezi Irskem a Británií."
Vztahy zatížené minulostí
Irským králem se vyhlásil už v 16. století Jindřich VIII. a britská koruna byla až do získání nezávislosti symbolem krvavých represí. Poté vztahy zatěžovaly nepokoje v Severním Irsku, kde zahynulo za třicet let na tři a půl tisíce lidí.
V roce 1972 demonstranti například vypálili britské velvyslanectví v Dublinu v odvetě za střelbu do davu v Ulsteru při takzvané Krvavé neděli. Irská republikánská armáda (IRA) podnikala pumové útoky také na britské půdě a v roce 1979 usmrtila královnina bratrance, lorda Mountbattena.
Na druhou stranu miliony Irů žijí nebo žily v Británii a obě země jsou v mnoha směrech kulturně provázané, včetně jazyka. Británie je největším obchodním partnerem Irska, které je pro Londýn jedním z největších exportních trhů.
Hojení ran i návštěva pivovaru Guinness
Královna plánuje několik akcí, které mají silný symbolický náboj. Hned v úterý položí věnec v dublinském památníku nazvaném Zahrada vzpomínek, který připomíná všechny oběti padlé v boji za irskou nezávislost. Je to velmi silný symbol usmíření, zdůraznilo irské ministerstvo zahraničí.
S ještě větším zájmem je v Irsku očekávána středeční návštěva místa "původní" Krvavé neděle, tedy dublinského stadionu Croke Park, kde britské jednotky v roce 1920 postřílely čtrnáct lidí. Rovněž ve středu královna položí věnec u památníku padlých v první světové válce na paměť Irů, kteří tehdy přišli o život v britské uniformě. Podle britské strany má toto gesto "zdůraznit společnou historii obou zemí".
Irský premiér Enda Kenny zdůraznil, že výběr míst, která královna navštíví, vyšle "skvělé poselství o léčbě ran minulosti".
Rovněž ve středu večer pronese Alžběta II. při státní večeři na dublinském hradě očekávaný projev, který by se měl dotknout citlivých aspektů britské vlády v Irsku. V této fázi návštěvy ji bude provázet premiér David Cameron.
V Irsku královnu čeká i několik "turistických" zastávek - pivovar Guinness v Dublinu, hřebčín v Kildare, historická pevnost a katedrála Rock of Cashel v okrese Tipperary a anglický trh v Corku, odkud v pátek odletí domů.
"Královna se setká s velmi vřelým uvítáním," zdůraznil irský vicepremiér Gilmore. Jeho slova potvrzují i průzkumy, podle kterých vítají královninu cestu čtyři pětiny Irů.
Přísná bezpečnostní opatření
Nicméně malá menšina Irů je proti, včetně nacionalistické strany Sinn Féin, která byla v minulosti politickým křídlem IRA, ale nyní je součástí koaliční vlády v Severním Irsku.
Největší obavy ale vzbuzují skupinky radikálních republikánů v Severním Irsku, kteří oznámili, že královna "není vítána". Irsko proto zažije nejrozsáhlejší bezpečnostní operaci, která překonávají opatření během návštěvy papeže Jana Pavla II. v roce 1979 nebo cest amerického prezidenta Billa Clintona v 90. letech.
Návštěvu bude zajišťovat na osm a půl tisíce policistů a dva tisíce vojáků. Policisté již několik dní prověřují centrum Dublinu kvůli výbušninám, v asi třiceti ulicích platí zákaz parkování. Místa, která má královna navštívit, jsou obklopena bezpečnostními bariérami. Dublinská policie si půjčila ze Severního Irska také dvě vodní děla.
Irská armáda bude uzavírat vzdušný prostor nad Dublinem a nad dalšími místy podle toho, jak se bude královna přemisťovat. Rozmístí také na klíčových místech rakety země-vzduch. Podle britského tisku irská strana souhlasila s tím, aby královnini osobní strážci u sebe měli střelné zbraně.
Diskuse
Diskuze u článků starších půl roku z důvodu neaktuálnosti již nezobrazujeme. Vaše redakce.