Brity překvapil počet migrantů ze střední Evropy
18.01.2010 15:50
Od rozšíření Evropské unie v květnu 2004 přišlo do Británie na 1,5 milionu přistěhovalců z osmi nových postkomunistických členských zemí. Toto číslo překonalo očekávání, ale migrace ze střední a východní Evropy je pro Británii celkově pozitivní zkušeností.
Rozsáhlá zpráva vypracovaná pro vládní Komisi pro rovné příležitosti a lidská práva zkoumá přistěhovalectví z osmi zemí - Polska, ČR, Estonska, Lotyšska, Litvy, Maďarska, Slovenska a Slovinska, které vytrvale označuje za východoevropské. V konkrétních případech se zaměřuje především na Poláky.
Británie na rozdíl od většiny tehdejších členských států unie ihned otevřela dveře obyvatelům nových členů a předpokládala, že přistěhovalectví dosáhne nejvýše desítek tisíc. Nicméně vlna imigrace byla nejen bezprecedentní ve svém rozsahu a rychlosti, ale také zcela nečekaná, přiznává zpráva.
ČTĚTE TAKÉ: Češi a Poláci se vracejí ze zemí zaslíbených
Počet přistěhovalců od roku 2004 odhaduje na 1,5 milionu, z nichž asi dvě třetiny tvořili Poláci. Kolem 70 procent přistěhovalců z těchto osmi zemí jsou mladí lidé mezi 18 a 35 lety. Většina z nich je také vzdělaná nebo vysoce kvalifikovaná, ale více než polovina z nich pracuje za nízkou mzdu na místech vyžadujících nízkou kvalifikaci.
Velká většina také zůstává na kratší dobu než 12 měsíců. Studie odhaduje, že z 1,5 milionu jich zůstalo asi 700 tisíc. Mnoho přistěhovalců si tedy vydělá peníze v přechodných zaměstnáních a pak se vrací domů.
Poláků je nyní v Británii asi půl milionu, od roku 2004 jich přijel asi milion. Podle demografky Krystyny Iglické-Okólské z Varšavské vysoké školy ekonomické naprostá většina polských migrantů v Británii neuspěla. Poláci také loni v meziročním srovnání do vlasti poslali o 25 procent méně ušetřených peněz.
ČTĚTE TAKÉ: Obedněné až zabedněné Německo?
"Z jejich příspěvků na internetových fórech lze vycítit obrovskou frustraci," říká demografka v dnešním vydání Dzienniku-Gazety Prawné. Mnoha Polákům se nepovedlo vystoupat na vyšší stupeň britské společnosti a jejich návrat do Polska znesnadňuje pokles britské libry, uvedla Iglická-Okólská.
Zpráva však zdůrazňuje, že migrace z postkomunistických zemí byla pro Británii pozitivní zkušeností. Východoevropské pracovníky veřejnost i zaměstnavatelé přijali relativně dobře, i když během krize se postoje k přistěhovalcům z EU i z dalších zemí poněkud přitvrdily, připouští dokument.
Zdůrazňuje, že zatím dílčí údaje ukazují, že přistěhovalectví z východní Evropy bylo ekonomicky výhodné. Odhaduje také, že "celkový rozpočtový dopad" východoevropské imigrace je "zřejmě malý, ale pozitivní". Přistěhovalci totiž žádají a dostávají méně dávek než Britové a odvádějí zhruba stejné daně.
Přes velký a nečekaný imigrační příliv, východoevropští přistěhovalci stále tvoří jen malou část britské pracovní síly. Mezinárodní zkušenosti ukazují, že pracovní trhy jsou s to vstřebat mnohem větší imigrační "šoky", než byl nedávný příchod přistěhovalců z nových zemí EU, tvrdí zpráva.
Foto: profimedia.cz
Diskuse
Diskuze u článků starších půl roku z důvodu neaktuálnosti již nezobrazujeme. Vaše redakce.