Válka v Bosně
Bývalý soudce: Karadžić a Mladić mohou skončit na svobodě
30.01.2019 14:15
Proces s Radovanem Karadžičem a Ratkem Mladičem, souzenými za válečné zločiny v Bosně a Hercegovině, by snadno mohl skončit osvobozujícím verdiktem nebo aspoň mírnějšími tresty, než jaké jim byly uloženy v prvoinstančních řízeních. Podle chorvatského listu Slobodna Dalmacija na to upozorňuje bývalý soudce Mezinárodního trestního tribunálu pro bývalou Jugoslávii (ICTY) Christoph Flügge.
Někdejší politický vůdce bosenských Srbů Karadžić byl téměř před třemi roky v Haagu odsouzen ke čtyřicetiletému vězení. Bývalý velitel bosenskosrbské armády Mladić si v roce 2017 vyslechl rozsudek s doživotním odnětím svobody.
Obavy Němce Flüggeho, který byl rovněž soudcem Mechanismu OSN pro mezinárodní trestní tribunály (MICT), jenž mimo jiné převzal odvolací řízení po již zrušeném ICTY, plynou z osoby soudce MICT Jeana-Clauda Antonettiho. Ten totiž loni v odvolacím řízení umožnil propuštění na svobodu srbského ultranacionalisty Vojislava Šešelje. Antonetti podepsal verdikt, který vůdci srbských radikálů snížil trest z 28 na 10 let vězení, přičemž Šešelj už předtím strávil 11 let ve vazbě.
Flügge Antonettimu vyčítá mimo jiné to, že vyhověl žádosti obhajoby Karadžiče a Mladiče o vyloučení pro podjatost tří soudců kvůli jejich účasti v předchozích podobných procesech. Dva z těchto soudců rozhodovali v odvolacím řízení, které zprostilo viny chorvatské generály Anteho Gotovinu a Mladena Markače.
Karadžić byl v březnu 2016 odsouzen ke 40 letům vězení za genocidu, válečné zločiny a zločiny proti lidskosti spáchané během války v Bosně v letech 1992 až 1995. Mladiče ICTY uznal předloni v listopadu vinným v deseti z 11 bodů obžaloby, včetně genocidy v souvislosti se srebrenickým masakrem z července 1995 a obléhání Sarajeva. Na svědomí má podle soudu rovněž zločiny proti lidskosti a porušení zákonů nebo zvyklostí válečného práva.
Válka v Bosně a Hercegovině si vyžádala kolem 100 tisíc lidských životů a dodnes je několik tisíc lidí nezvěstných. Ze svých domovů bylo vyhnáno nebo bylo nuceno je opustit 2,2 milionu obyvatel.
Diskuse
Diskuze u článků starších půl roku z důvodu neaktuálnosti již nezobrazujeme. Vaše redakce.