Požadavky pro EU
Cameron: Méně migrantů a omezení dávek! Nebo jdeme
10.11.2015 12:03 Aktualizováno 10.11. 22:01
Britský premiér David Cameron potvrdil zájem na setrvání Británie v Evropské unii jen za podmínky, že bude mimo jiné omezen svobodný pohyb občanů EU. Londýn chce zároveň omezit sociální dávky pro občany unie přicházející do Británie. Brusel již dal najevo, že změny základních svobod považuje za problematické. Český premiér Bohuslav Sobotka v první reakci upozornil, že Praha bude trvat na zachování volného pohybu osob a stejných práv pro všechny unijní občany.
Cameron v úterý oficiálně představil čtyři okruhy požadavků v projevu a zároveň v dopise zaslaném šéfovi unijních summitů Donaldu Tuskovi. Ten potvrdil přijetí listu a uvedl, že příští týden zahájí konzultace s představiteli členských zemí osmadvacítky i s europarlamentem.
Londýn požaduje, aby se právo volného pohyby osob nevztahovalo na nové členské země unie, dokud se jejich ekonomika výrazněji nepřiblíží úrovni britské ekonomiky.
Nejkontroverznější britský požadavek jde ruku v ruce se záměrem omezit sociální dávky občanům EU přicházejícím do Británie. Londýn již dříve navrhl, aby občané unijních zemí, kteří nenajdou v Británii po šesti měsících zaměstnání, ztratili právo na pobyt v zemi. Nyní Cameron prosazuje, aby lidé z EU pracující v Británii mohli pobírat přídavky a mít daňové úlevy až poté, co budou v zemi pracovat čtyři roky, po které budou přispívat do místního sociálního systému.
Cameron dále chce, aby Británie byla zproštěna závazků vytvářet "stále těsnější unii", a vyslovil se pro větší roli národních parlamentů jako orgánů, jimž se on a další premiéři zodpovídají. Parlamenty jednotlivých států by měly mít možnost vytvářet skupiny, které by mohly blokovat zákony Evropské unie.
Státy, které nepřijaly euro, nesmějí čelit diskriminaci, řekl také Cameron. Jakékoli iniciativy eurozóny, jako například bankovní unie, musejí být pro ostatní země dobrovolné. Daňoví poplatníci v zemích mimo eurozónu by také neměli mít povinnost poskytovat finanční podporu státům eurozóny, které se ocitnou v problémech.
Podle mluvčího Evropské komise Margaritise Schinase požadavky dotýkající se základních svobod EU jsou vysoce problematické. Komplikovaný je podle něj i požadavek vyvázat Británii z pokračujícího integračního procesu unie a snaha o úpravu vztahů mezi členy eurozóny a státy, které eurem neplatí. Zbývající požadavky, jako je posílení role národních parlamentů či přijetí opatření ke zvýšení konkurenceschopnosti, naopak proveditelné jsou.
Cameron by měl přijmout pozvání a vysvětlit v Evropském parlamentu své představy, prohlásil šéf liberální frakce ALDE v europarlamentu Guy Verhofstadt. Evropa se podle něj "musí reformovat, aby byla efektivnější, a Cameronovy požadavky jsou dobrou příležitostí začít debatu o tom, jaké reformy unie potřebuje".
Podle Evropské lidové strany (EPP), největší frakce v europarlamentu, musí být respektováno právo na volný pohyb osob v EU. "EPP si přeje, aby Británie zůstala členem unie," podotkl lídr evropských lidovců Manfred Weber. Lidovci podle ně podporují Cameronovy snahy o vyšší konkurenceschopnost či ulehčení zátěže evropských podnikatelů. Možná je podle Webera také dohoda o takových bodech jako je posílení role národních parlamentů. EPP ale zdůraznila, že snahu o "stále těsnější unii", které se Cameron nechce účastnit, pokládá za jeden ze základních principů EU.
Německá kancléřka Angela Merkelová vyjádřila "rozumnou důvěru" v to, že unie se dohodne s Británií tak, aby se zabránilo odchodu Britů z unie.
Brusel každopádně považuje britské návrhy za podnět k zahájení vyjednávání a věcí by se měl zabývat prosincový summit Evropské unie. Novou podobu vztahů s EU chce Cameron dojednat před tím, než vypíše referendum o dalším setrvání své země v unii. To by se podle některých odhadů mohlo konat již ve druhé polovině příštího roku.
Po reakci českého premiéra Sobotky se podobně se vyjádřil i vicepremiér Andrej Babiš. Britský krok naopak uvítala opoziční ODS, podle níž Londýn takto zahájil debatu o zásadní reformě unie.
Francouzský list Libération o britských hrozbách odejít z EU píše pod titulkem Cameronovo vydírání. Tento pocit sdílejí někteří unijní představitelé, podle nichž Londýn požaduje časté změny, které by uspokojily jen jeho potřeby, uvedla agentura Reuters. Podle britského listu The Times chce Cameron vyjednáváním s Bruselem udržet hlavně disciplínu ve své Konzervativní straně.
Diskuse
Diskuze u článků starších půl roku z důvodu neaktuálnosti již nezobrazujeme. Vaše redakce.