Citlivá součástka
Cameron na pranýři kvůli prodeji českých L-159 do Iráku
14.02.2016 15:36 Aktualizováno 14.02. 20:41
Britský premiér David Cameron musí ve své zemi čelit otázkám kvůli prodeji českých bitevníků L-159 do Iráku. Panují totiž obavy, že v sázce by mohla být národní bezpečnost. Londýn transakci dosud bránil kvůli citlivé britské součástce. V lednu však Cameron přislíbil pomoc své vlády při řešení zablokovaného prodeje, když v Praze usiloval o podporu pro britskou snahu reformovat Evropskou unii. List The Guardian bez dalších podrobností píše o tom, že Cameron "zákaz (prodeje) zrušil". Česko však o tom nic neví.
"My jsme zatím žádnou oficiální informaci nedostali, tudíž pro nás k žádné změně nedošlo," řekl České televizi mluvčí ministerstva obrany Petr Medek. Připomněl, že obchodní vztah na prodej L-159 je mezi Irákem a českou společností Aero Vodochody, která od české armády letouny odkoupila.
Británie s prodejem nesouhlasila kvůli tomu, že v bitevnících je namontovaný britský výstražný radarový systém RWR. Tamní ministerstvo obrany se obávalo, že tato technologie by mohla padnout do rukou teroristů.
"Lidé budou zděšeni, že vláda, jak se zdá, ohrožuje tajemství týkající se národní bezpečnosti, aby získala podporu pro bezvýznamnou dohodu s Evropskou unií," uvedl Matthew Elliot, výkonný ředitel kampaně Vote Leave (Hlasuj pro odchod), která zahrnuje protievropské zástupce různých stran a která má podporu i některých významných dárců. Vláda podle Elliota musí vysvětlit, proč si "zřejmě myslí", že "je prodej citlivé vojenské technologie za podporu její dohody s EU ospravedlnitelný".
Cameron přislíbil pomoc při řešení zablokovaného prodeje během své návštěvy Česka, během níž se snažil získat podporu pro britské požadavky na reformu EU. Premiér Bohuslav Sobotka tehdy řekl, že dodávka letounů L-159 je jedním z českých příspěvků v boji proti takzvanému Islámskému státu. Ministr obrany Martin Stropnický ve čtvrtek uvedl, že doufá v brzké odblokování prodeje.
Mluvčí britského ministerstva obrany odmítla detaily dohody mezi Českou republikou a Británií komentovat. Podotkla jen, že Londýn je v této otázce angažován už několik let a vláda je "potěšena, že prodej letounů do Iráku teď postupuje".
The Guardian rovněž cituje vyjádření české ambasády, vydané podle něj po Cameronově návštěvě Česka, podle kterého je česká vláda ochotna jednat o tom, jak snížit riziko zneužití britských radarů.
Deník také zmiňuje obvinění z korupce, které podle něj v souvislosti s transakcí vznesli iráčtí poslanci. Ti prý tvrdí, že "rozhodnutí koupit letouny L-159 doprovázely nezákonné platby v hodnotě milionů dolarů". Tato obvinění nebyla prokázána, dodává The Guardian a cituje stanovisko prostředníka prodeje, společnosti Aero Vodochody, která údajně o těchto "vágních" obviněních ví pouze z iráckého tisku.
Irák už převzal první dva letouny, další tři by měl obdržet v prvním pololetí letošního roku. Celkem Irák přes Aero Vodochody získá patnáct strojů, které česká armáda nepotřebuje. Česko v boji proti islámským radikálům Irák už v minulosti podpořilo municí i zbraněmi.
Diskuse
Diskuze u článků starších půl roku z důvodu neaktuálnosti již nezobrazujeme. Vaše redakce.