Policejní metody
Co čeká migranty v Bulharsku? Okradení, bití a odsun za hranici
20.01.2016 21:55
Bulharská policie vrací migranty a žadatele o azyl hromadně do Turecka, často jim předtím zabaví jejich osobní věci a používá proti nim násilí.
Anketa:
Pomohli byste uprchlíkům, ať už finančně, nebo materiálně?
-
Chystám se to udělat. 10 %
-
Ano, už jsem pomohl/a. 9 %
-
Ne. 82 %
Migranti z Afghánistánu, Sýrie a Iráku pracovníkům HRW vyprávěli o nucených návratech do Turecka, loupežích, násilí i o útocích policejními psy. Organizace průzkum prováděla mezi říjnem a prosincem loňského roku mezi 45 uprchlíky v šesti zemích. Mezi březnem a listopadem loňského roku migranti nahlásili 59 případů, kdy je bulharští policisté násilně vrátili do Turecka. 26 uprchlíků rovněž uvedlo, že je policisté zbili nebo je pokousali policejní psi.
"Všichni až na jednoho uvedli, že jim byl zabaven jejich majetek, v některých případech na ně mířili zbraní lidé, které popsali jako bulharské policisty. Poté je vrátili přes hranici do Turecka," uvedla organizace Human Rights Watch.
Bělehradské centrum pro lidská práva, které je financováno nevládní organizací Oxfam, již v listopadu informovalo o podobných svědectvích, kdy migranti líčili bití, hrozby a další policejní násilí, kterým si v Bulharsku museli projít. Human Rights Watch v této souvislosti vyzvala bulharské úřady, aby proti tomuto nezákonnému zacházení s lidmi, kteří u nich hledají ochranu, zakročily a osoby zodpovědné za násilnosti pohnaly před spravedlnost.
Mluvčí bulharského ministerstva vnitra uvedla, že násilné vracení migrantů či špatné zacházení s nimi není součástí bulharské politiky. Všechny nahlášené incidenty jsou podle ní vyšetřovány. "Takovou politiku neuplatňujeme a nebudeme to tolerovat," uvedla mluvčí.
Bulharsko je jednou ze zemí EU, která v posledních měsících čelí obrovskému náporu uprchlíků pocházejících zejména z Blízkého východu a Afriky. Jen v roce 2015 dorazilo do zemí EU přes milion běženců. Do Bulharska loni vstoupilo přes 30 tisíc nelegálních migrantů, což je téměř třikrát více než v roce 2014. Jen málo z nich ale zůstává v této balkánské zemi, většina pokračuje dál na Západ.
Diskuse
Diskuze u článků starších půl roku z důvodu neaktuálnosti již nezobrazujeme. Vaše redakce.