Za lepším životem
Do Evropy za každou cenu. Migranti vědí, že riskují život
10.02.2016 19:05
Z pláže v tureckém prázdninovém letovisku Çeşme odplouvají na přeplněných gumových člunech každý den až desítky lidí, kteří věří, že v Evropě na ně čeká lepší život. Na cestu, kterou od začátku letošního roku nepřežilo víc jak tři sta lidí, se vydávají, přestože teplota v noci nyní padá k nule. Od nebezpečného podniku se je snaží odradit dobrovolníci, k nimž patří i dvacetiletá studentka Lea z Německa.
"Každému, koho tu uvidíme, se snažíme vysvětlit, že nemá cenu riskovat život, ale oni nechtějí zůstat, tam kde jsou. Tvrdí, že to pro ně není život," popisuje křehce působící světlovlasá medička, která poslední čtyři měsíce strávila na hraničních přechodech v Chorvatsku a Řecku.
Cesta z Turecka k břehům řeckého ostrova Chios v Egejském moři podle ní trvá přibližně hodinu. "Za dobrého počasí je to 45 minut, maximálně hodinu. Vítr tu většinou vane směrem k Řecku. Slyšeli jsme ale také o lidech, kteří strávili na lodi pět hodin," říká.
Kdy čluny s uprchlíky vyplují, se řídí počasím. Když je moře klidné, vydávají se na cestu. "Včera v noci bylo dobré počasí, takže několik lidí se vydalo na cestu, předtím bylo špatné, tak čekali," přibližuje Lea. Stojí přitom na pláži, odkud čluny s uprchlíky běžně odplouvají. Břehy Řecka jsou odsud na dohled.
Provoz uprchlických lodí řídí pašerácké gangy, které v okolí přístavního města Izmir uprchlíky oslovují. Podle vyjádření místních orgánů jde o velmi dobře organizované skupiny.
Ředitelka nevládní organizace Mülteci-Der Piril Erçobanová upozornila, že převaděči vůči uprchlíkům v poslední době stále častěji uplatňují násilné metody, například když se je snaží vtěsnat na malé čluny. "I když si stěžují, snaží se silou přimět lidi, aby se ještě vmáčkli. Tyhle malé čluny mohou vézt deset lidí, ale oni donutí i třicet nebo čtyřicet osob," uvedla. Aktivita pašeráků podle ní vzrůstá od roku 2014.
Převaděči zneužívají toho, že uprchlíci jsou často odhodlaní dostat se do Evropy za každou cenu. Podle starosty města Izmir Azize Kocaoglua není možné tyto lidi, kteří přišli většinou ze Sýrie, udržet v Turecku - nestojí o to.
Anketa:
Pomohli byste uprchlíkům, ať už finančně, nebo materiálně?
-
Chystám se to udělat. 10 %
-
Ano, už jsem pomohl/a. 9 %
-
Ne. 82 %
Ve čtyřmilionovém Izmiru je registrováno přibližně 80 tisíc běženců, podle některých odhadů žije ve městě až 200 tisíc uprchlíků. Většinou žijí v místních levných hotelech. V ulicích města nejsou nijak nápadní. Na pláže se vydávají až ve chvíli, kdy mají slíbené místo na člunu.
Podle úterní zprávy mezivládní Mezinárodní organizace pro migraci (IOM) zahynulo během prvních šesti týdnů tohoto roku na cestě mezi Tureckem a Řeckem 319 lidí. Malé čluny tu podle IOM ztroskotají téměř každý den.
Boj proti sítím převaděčů je jedním z bodů dohody mezi EU a Tureckem z konce loňského listopadu. Situace se ale do té doby výrazně nezměnila. Německá kancléřka Angela Merkelová v pondělí na setkání s tureckým premiérem Ahmetem Davutogluem navrhla nasadit proti gangům pašeráků flotilu NATO. Ministři obrany členských zemí aliance by se o této možnosti měli bavit ve čtvrtek na schůzce v Bruselu.
Diskuse
Diskuze u článků starších půl roku z důvodu neaktuálnosti již nezobrazujeme. Vaše redakce.