Dva týdny na záchranu světa. Začíná konference o klimatu
07.12.2009 10:44
Zástupci vlád 192 zemí světa diskutují ode dneška v Kodani o tom, jak zabránit klimatickému kolapsu. Na dlouho očekávané konferenci se bude jednat o smlouvě, která by nahradila Kjótský protokol o snižování emisí skleníkových plynů, jehož platnost vyprší v roce 2012.
Účast přislíbili vůdci světových mocností a do dánské metropole si odskočí i americký prezident Barack Obama.
Experti nicméně varují před minimálním konsensem. Podle nich by to znamenalo to nejhorší - enormní zátěž pro budoucí generace.
Konference potrvá do 18. prosince a pozvání přijalo více než 100 šéfů států a vlád. Česko vyšle celkem 25 politiků, přičemž závěrečného vrcholného jednání se zúčastní premiér Jan Fischer. Vzhledem k až „drastickým" rozdílům mezi účastníky konference se očekávají velmi obtížná jednání.
ČTĚTE TAKÉ: Proč skeptici odmítají věřit v oteplování planety
V Kodani by měl být položen základ globální dohodě, která by nahradila dosavadní tzv. Kjótský protokol (jeho platnost skončí 2012) a vstoupila v platnost 1. ledna 2013. Jednání ale zatím brzdí nedořešené spory mezi průmyslově vyspělými a rozvíjejícími se zeměmi. Hlavní otázkou zůstává, jaké limity si státy nakonec stanoví a kolik peněz budou vyspělé ekonomiky ochotny nabídnout rozvojovému světu.
Řada odborníků a politiků vyjadřuje naději, že v Kodani se v zásadě uzná cíl omezit oteplování země na dva stupně Celsia do roku 2050. Generální tajemník Pan Ki-mon šířil před zahájením kodaňského summitu optimismus. "Dosáhneme historické dohody, která zabrzdí oteplování Země," řekl dánskému listu Berlingske Tidende.
Optimismus vzbudily závazky velkých znečišťovatelů - Číny, Indie a Spojených států - do roku 2020 výrazně omezit produkci skleníkových plynů. Obavy naopak působí vědecký skandál naznačující manipulaci s daty na podporu teorie globálního oteplování.
Foto: Profimedia a ČTK/AP
Diskuse
Diskuze u článků starších půl roku z důvodu neaktuálnosti již nezobrazujeme. Vaše redakce.