Estonský špion prodával tajemství NATO Rusku
26.02.2009 12:05
Bývalý úředník estonského ministra obrany byl v tajném procesu odsouzen k dvanácti a půl letům vězení za to, že prodával přísně utajované dokumenty NATO ruské výzvědné službě.
Herman Simm, bývalý velitel bezpečnosti, se ve středu přiznal ke zradě. Soud neprozradil, pro kterou zemi pracoval, podle BBC ale vyšetřovatelé potvrdili, že prodal téměř tři tisíce dokumentů Rusku.
Za data dostal zaplaceno v přepočtu zhruba 2,3 milionu korun. Kreml jakoukoli roli ve skandálu popírá.
Velitelství aliance oficiálně skandál nekomentovalo. Nejmenované zdroje z velitelství NATO v Bruselu ale listu Financial Times potvrdily, že Simmovy aktivity alianci výrazně poškodily.
ČTĚTE TAKÉ: Evropskou komisi ohrožuje špionáž. I od novinářů
Otec byl špion, připustili synové Rosenbergových
Případ, který je největším špionážním skandálem v Estonsku od konce studené války, je pro pobaltský stát mimořádně citlivý. Estonsko do NATO vstoupilo k velké nelibosti Ruska v roce 2004.
"Akce Hermana Simma nepoškodily jen Estonsko, ale i naše partnery v alianci," řekl listu Financial Times Mati Raidma, předseda parlamentního výboru pro obranu.
Bývalý šéf estonské policie Herman Simm prý pro ruskou výzvědnou službu (známou pod zkratkou SVR) pracoval od roku 1995, kdy dostal významnou pozici na ministerstvu obrany.
V roce 2000 se stal velitelem bezpečnosti, na starost měl utajované informace, které se týkaly komunikace mezi zeměmi NATO a sledovacích systémů aliance.
Vyšetřovatelé uvedli, že Simm se svými řídícími důstojníky Valerijem Zemtsovem a Sergejem Jakovlevem setkával třikrát až čtyřikrát ročně v různých evropských zemích. Zatčen byl loni v září.
Na Jakovleva, který používá také falešnou portugalskou identitu, byl vydán mezinárodní zatykač.
Jaanus Rahumagi, hlava bezpečnostního výboru estonského parlamentu řekl: "Věřím, že Simma velice uspokojovalo být součástí tak důležité hry. Rád pracoval v utajení."
ČTĚTE TAKÉ: Estonci napálili Rusy předčasným aprílem
Estonci vydali eurozatykač na ruského pučistu
Protest Rusů v Tallinnu se změnil v krveprolití
Jedenašedesátiletý Simma s vyšetřovateli ochotně spolupracovat. Kromě trestu odnětí svobody dostal ještě pokutu v přepočtu zhruba 36 milionů korun za škody, které způsobil estonskému ministerstvu obrany.
Vztahy mezi Ruskem a Estonskem jsou již delší dobu napjaté. Loni na jaře vyvolalo nové vyostření odstranění památníků Rudoarmějců z centra estonské metropole. V Estonsku žije výrazná ruská menšina, v létě vydaly úřady na jednoho Moskvana mezinárodní zatykač, protože na internetu údajně vyzýval etnické Rusy ke svržení estonské vlády.
Foto: Reuters, AP
Diskuse
Diskuze u článků starších půl roku z důvodu neaktuálnosti již nezobrazujeme. Vaše redakce.