EU: Bude mít unie prezidenta v sukních?
30.10.2009 11:04
V Bruselu a mezi europoslanci se spekuluje o tom, že prezidentem EU podle Lisabonské smlouvy, jejíž přijetí se po dohodě o české výjimce předpokládá, by měla být žena, vyplývá z informací, jež zveřejnil polský deník Gazeta wyborcza s odvoláním na současného předsedu europarlamentu Jerzyho Buzka.
Bývalý britský premiér Tony Blair, jehož prosazuje do funkce, která bude Lisabonskou smlouvou zřízena, současná britská vláda, má silnou konkurenci, podotýkl list. Nejen že jeho oficiálním protikandidátem je lucemburský premiér Jean-Claude Junker, ale svého kandidáta oznámilo také Lotyšsko: „Vyhlásilo, že jako prezidenta navrhne v Evropě váženou Vairu Vīķe-Freibergaovou (71, ve funkci 1999 - 2007), bývalou hlavu státu," píše. Litva prý signalizuje, že by mohla lotyšskou volbu podpořit.
ČTĚTE TAKÉ: Evropa, které žena vládne? Možná za pět let
„Měli bychom jmenování ženy do tohoto postavení zvážit," řekl listu Buzek. Potíž je podle jeho slov v tom, že kandidátek, jež mají předchozí zkušenost z funkce prezidentky či premiérky, není mnoho.
„V Bruselu se spekuluje ještě o bývalé prezidentce Irska Mary Robinsonové (65, ve funkci 1990 - 1997)," prozradil politik deníku. Ten dále píše, že ve čtvrtek večer se „nečekaně objevila" kandidatura belgického premiéra Hermana Van Rompuye. A v kuloárech se prý hovořilo o tom, že kompromisním kandidátem by mohl být švédský premiér Frederik Reinfeldt.
Čtěte také: Lisabon stále neplatí, ale posty se už rozdělují
Blairovy šance nejspíš pohřbil španělský premiér, socialista José Luis Zapatero, který mu odmítl podporu, domnívá se list. Blaira navíc nepodporuje socialistická frakce v europarlamentě, v níž jsou i britští labouristé. Konzervativci by Blairovo zvolení považovali za nepřátelský akt, dodává Gazeta Wyborcza.
Podle BBC úřad premiéra Gordona Browna připustil, že nezdar Blairovy kandidatury je teď "jasnou možností". Stejně tak země jako Irsko, Finsko, Dánsko, Nizozemí, Belgie, Lucembursko a Švédsko při čtvrteční večeři uvedly, že předseda Evropské rady by měl být skutečně předsedou, spíše úředníkem než "prezidentem". To je v přesném protikladu toho, co by do funkce přinesl Blair. Irsko také přestalo podporovat Blaira, když zájem o funkci dal najevo bývalý irský premiér John Bruton.
Podle britských listů evropští socialisté spíše než o post "prezidenta" usilují o funkci nového "ministra zahraničí". Mezi kandidáty socialistů je i britský ministr zahraničí David Miliband, který ale dal najevo, že nemá zájem.
Foto: Profimedia
Diskuse
Diskuze u článků starších půl roku z důvodu neaktuálnosti již nezobrazujeme. Vaše redakce.