Europoslanci grilují komisaře na velmi mírném plameni
12.01.2010 12:30 Analýza
Takzvané grilování designovaných eurokomisařů patří k vrcholům v životě poslanců Evropského parlamentu (EP). Dnes před ně předstoupí i český uchazeč Štefan Füle. Pondělní začátek tradičních slyšení však nabídl spíše suché, nijak tvrdé otázky a floskule jako odpovědi.
Úvod osmi dnů otázek a odpovědí (slyšení trvají do 19. ledna) opět ukázal, co všechno je už za kulisami europarlamentu ohledně kandidátů na eurokomisaře předem dohodnuto. Ještě před časem od analytiků, diplomatů i samotných europoslanců zněly obavy a hlasy, že europoslanci by mohli chtít ukázat svou sílu a vynutit si možná výměnu jednoho či dvou kandidátů na komisaře.
Poslanci EP jsou přitom mocnější než kdykoli dříve. Jejich síla vzrostla po vstupu lisabonské smlouvy v platnost. Díky ní se výrazně rozšířil počet oblastí, v nichž mají poslanci spolurozhodovací pravomoc se státy EU v přijímání norem. Objevovaly se tak hlasy, že by si mohli chtít tuto silnější půdu pod nohama otestovat na kandidátech na eurokomisaře.
Grilování můžete živě sledovat ZDE
Hvězdnou hodinou evropského parlamentarismu se však první den „grilování" nestal. Místo čerstvě získaného sebevědomí a moci předváděli poslanci spíše nudu. Jen hrstka opravdu kritických otázek a mnoho floskulí coby odpovědi. Spíše povinné rétorické cvičení, nic víc.
Všechno je pečlivě naplánováno. Každá otázka minutu, každá odpověď do dvou minut - ani o vteřinu déle. Křesťanští demokraté jako většinová frakce mohou položit 60 procent všech otázek, zbytek zůstává na další partaje.
Šéfka diplomacie EU - mírné otázky, obecné odpovědi
Jako první musela v pondělí do parlamentního ringu Catherine Ashtonová, budoucí „ministryně zahraničí" EU. Tento post vznikl nově díky lisabonské smlouvě. Ashtonová musela čelit dotazům z nejrůznějších stran. Týkaly se budoucí spolupráce s poslanci nebo nově vznikajícího diplomatického sboru EU, jehož řízení bude právě pod ni spadat. Dotkly se i reformy Rady bezpečnosti OSN, izraelsko-palestinského konfliktu, situace v Afghánistánu či hrozby šíření jaderných zbraní.
Několikrát se otevřela otázka dodržování lidských práv. Ashtonová poznamenala, že je sice zastánkyní "tiché diplomacie", to však neznamená, že nebude o některých věcech hovořit jasně a dost silným hlasem. Podotkla, že hodně věcí se dělá v zákulisí, mimo zraky kamer. "Někdy, když se hovoří hlasitě na mezinárodní scéně, tak nedosáhneme svých cílů," dodala.
Na Ashtonovou mělo 75 poslanců zahraničního výboru celkem tři hodiny. Politička se celkově chovala hodně britsky. Většinou si sundala brýle a začala odpovídat s přívětivým úsměvem. Jen jednou její obličej ztvrdl. To když se poslanec britských konzervativců ptal na její minulost levicové aktivistky v 70. letech minulého století.
Kromě Ashtonové měli europoslanci první den na pořadu jednání i setkání s Polákem Januszem Lewandowským (rozpočet), při jehož vystoupení se alespoň ozval smích nad jednou z odpovědí, Finem Ollim Rehnem (ekonomické a měnové záležitosti) a Lotyšem Andrisem Piebalgsem (rozvojová pomoc).
Dnes odpoledne je na grilovacím pořadníku i český kandidát na eurokomisaře pro rozšíření Evropské unie Štefan. Možná bude právě on čelit dotíravým otázkám europoslanců. Zákonodárci z parlamentního výboru pro zahraniční záležitosti, který patří v Evropském parlamentu k nejprestižnějším, jej zřejmě neušetří ani dotazů na komunistickou minulost.
Füle byl totiž nejen členem KSČ, ale před rokem 1989 studoval i sovětskou školu pro diplomaty MGIMO, která ovšem funguje doposud.
Parlamentní stratégové mají jasno
Slyšení budou pokračovat do příštího úterý. Jednotlivé výbory, před něž kandidáti podle přidělené oblasti zájmu předstupují, vypracují svá hodnocení. Následovat bude 25. ledna debata v plénu parlamentu a den poté i hlasování o celém sboru komisařů, a to jako o celku, nikoli o jednotlivých kandidátech.
O pořadí při grilování se europaralament tvrdě dohadoval. Existují totiž sporné osobnosti, především bulharská kandidátka Rumjana Želevová. Bývalé šéfce bulharské diplomacie, která by měla mít na starosti humanitární pomoc, kritici vytýkají málo zkušeností a také obchodní zájmy a údajné kontakty s mafií jejího manžela.
Vzhledem k tomu, že je Želevová kandidátkou řadící se do konzervativního tábora, dalo by se očekávat, že v případě problémů s ní by konzervativci mohli žádat hlavu i jinde - třeba u socialistů.
Konzervativci se tak postarali o to, aby až na konci slyšení vystoupila švédská liberálka Cecilia Malströmová, jež se bude starat o vnitřní záležitosti unie. Kdyby ztroskotala Želevová (v případě, že by na ni vyvíjeli velký tlak liberálové), mohla by o hlavu přijít i Malströmová.
Proč? Prostě aby to bylo vyrovnané, jde o proporcionalitu. Jakési oko za oko, zub za zub. Stratégové ERU promýšleli celé týdny všechny možné varianty. Na každou mají "řešení".
Foto: ČTK/AP a archiv EP
Diskuse
Diskuze u článků starších půl roku z důvodu neaktuálnosti již nezobrazujeme. Vaše redakce.