Reakce na Řecko
Evropská komise: členství země v eurozóně je neodvolatelné
05.01.2015 14:42
Členství v eurozóně je podle smluv Evropské unie neodvolatelné, připomněla mluvčí Evropské komise Annika Breidthardtová. Poznámkou reagovala na víkendovou zprávu, že spolková vláda Angely Merkelové už odchod Řecka z eurozóny nepovažuje za nepřijatelný.
Evropská unie, ale především zahraniční věřitelé Atén, se obávají, že by parlamentní volby v Řecku, vyhlášené na konec ledna, mohla vyhrát levicová formace Syriza. Strana hovoří o konci úsporných opatření a snaze znovu dojednat podmínky mezinárodní finanční pomoci zemi.
"Jediné vyjádření, které teď bude důležité, je vyjádření, které učiní řečtí voliči 25. ledna," poznamenala k tomu Breidthardtová. Komise podle ní nyní na výsledky voleb čeká.
Německý časopis Der Spiegel s odvoláním na zdroje z vlády o víkendu oznámil, že Berlín už nehodlá za každou cenu zabránit odchodu Řecka z eurozóny. Posílení obranných mechanismů eurozóny prý znamená, že krok by měl jen omezené dopady na ostatní země, které eurem platí. Úřad německé kancléřky Angely Merkelové informaci zatím nepotvrdil, ani nevyvrátil.
Francouzský prezident François Hollande v této souvislosti poznamenal, že o případném vystoupení z eurozóny mohou rozhodnout jen sami Řekové.
Breidthardtová i Margaritis Schinas, mluvčí předsedy komise Jeana-Claudea Junckera, připomněli novinářům třetí paragraf článku 140 Smlouvy o fungování EU, který podle nich znamená, že členství v eurozóně je neodvolatelné. Příslušný paragraf popisuje způsob, jakým je "neodvolatelně" stanoven koeficient pro přepočet národní měny státu vstupujícího do eurozóny na eura ve chvíli vstupu dotyčné země.
"Euro tu zůstane, prokázalo svou odolnost," prohlásila Breidthardtová a připomněla, že od 1. ledna se eurozóna rozrostla o dalšího člena. Od počátku roku se totiž společnou měnou platí také v Litvě, která se stala 19. zemí, kde se euro používá.
Předčasné volby byly v Řecku vyhlášeny poté, co se poslancům nepodařilo zvolit novou hlavu státu. Evropská komise přitom v prosinci v poměrně neobvyklém gestu podpořila vládního kandidáta a bývalého eurokomisaře Stavrose Dimase.
Řecko se v květnu 2010 ocitlo na pokraji státního bankrotu a muselo požádat Evropskou unii a Mezinárodní měnový fond (MMF) o finanční pomoc. Dohodlo se již na dvou záchranných programech v celkové výši 240 miliard eur (6,6 bilionu korun). Podmínkou byly reformy znamenající škrty ve výdajích, snížení mezd, důchodů i vyšší daně. Země je ale dál v ekonomických potížích a má trvale vysokou nezaměstnanost.
Eurozóna je spíše neformální označení pro země platící jednotnou měnou, nejedná se o samostatnou mezinárodní organizaci. De iure mají eurem platit všechny členské země EU, jen některé mají výjimku - buď explicitní, jako Spojené království a Dánsko, nebo dočasnou, než jejich ekonomika a měnová politika splní daná kritéria - včetně Česka. Euro tak podle smluv nelze opustit stejně tak, jako nelze opustit jakoukoli jinou evropskou legislativu. Až Lisabonská smlouva přinesla možnost opustit celou EU jako takovou.
Nutno ovšem dodat, že evropští státníci v minulosti dokázali nalézt některá řešení, jež v souladu s právem EU tak úplně nebylo. Příkladem může být třeba britský rabat, kdy Spojené království dostává nazpět část svých příspěvků do unijního rozpočtu, neboť jen málo využívá zemědělských dotací. A když se na jednom summitu nedařilo vyjednat kompromis do půlnoci, jak bylo nutné, pomohli si vynalézaví diplomaté tím, že se řídili časem v nejzápadnějším unijním území.
Diskuse
Diskuze u článků starších půl roku z důvodu neaktuálnosti již nezobrazujeme. Vaše redakce.