Migrační krize
Experti OSN zkrátili misi v Maďarsku, nesměli do tranzitních zón
15.11.2018 21:38
Experti OSN, kteří se specializují v oblasti lidských práv na svévolné zadržování, předčasně ukončili návštěvu v Maďarsku. Podle agentury AFP to ve čtvrtečním prohlášení zdůvodnili tím, že jim nebylo dovoleno navštívit "tranzitní zóny" u hranic se Srbskem, kde jsou zadržováni žadatelé o azyl.
V dokumentu se uvádí, že přerušení pobytu v Maďarsku je formou protestu proti tomu, že maďarské úřady týmu OSN nedovolily navštívit takzvané tranzitní zóny u hraničních přechodů Röszke a Tompa. Tam jsou podle vyjádření expertní skupiny "migranti a žadatelé o azyl, včetně dětí, zbaveni svobody".
"Úřady nebyly informovány o tom, že se pracovní skupina na tato dvě místa vydá. Nicméně byly plně informovány - a to různými způsoby před návštěvou i během ní - o tom, že pracovní skupina je považuje za místa, kde jsou lidé zbaveni svobody," sdělil agentuře jeden z expertů Roland Adjovi.
Maďarsko v rámci opatření proti masové nelegální migraci postavilo v roce 2015 na svých hranicích se Srbskem a Chorvatskem plot s ostnatým drátem. Následně pak zřídilo obě "tranzitní zóny", kde musejí žadatelé o azyl čekat, než bude ukončeno vyřizování jejich žádosti. Jedině v těchto dvou zařízeních je přitom mohou podávat.
Budapešť nesouhlasí s obviněním, že tam jsou migranti zbaveni svobody. Zatímco do Maďarska jsou pro ně dveře zavřené, do Srbska se mohou kdykoli volně vrátit.
Budapešť pozvala delegaci nezávislých odborníků OSN, aby ve dnech 12. až 16. listopadu zemi navštívila. Experti se ale ve středu rozhodli překvapivě zároveň navštívit Röszke i Tompu, řekl Adjovi. Povolení ke vstupu ale nedostali přes snahu kontaktovat různé vládní činitele.
Adjovi vysvětlil, že je běžnou praxí některá místa navštěvovat podle předem daného plánu a některá bez předchozího ohlášení. Je to v zájmu co nejvěrohodnějšího zjištění situace.
Podle pracovní skupiny mandát návštěv nezávislých odborníků jmenovaných Radou OSN pro lidská práva předpokládá, že vlády zaručí "svobodné zkoumání, zejména pokud jde o důvěrné kontakty, tedy bez dohlížení, s osobami zbavenými svobody".
Diskuse
Diskuze u článků starších půl roku z důvodu neaktuálnosti již nezobrazujeme. Vaše redakce.