Film Bouře. Haagský tribunál jako politická instituce?
23.08.2009 11:00
Asi tři tisíce Bosňáků (Muslimů) sedí v sarajevském kinosále a téměř nedutají. Na obrazovce před nimi se odvíjí děj thrilleru Storm (Bouře) o fiktivním soudním procesu se srbským válečným zločincem. Film odhaluje skryté zákulisí Mezinárodního trestního tribunálu pro bývalou Jugoslávii (ICTY) v Haagu.
Odhodlanou prokurátorku ztvárnila novozélandská herečka Kerry Foxová, která ve snímku čelí nelehkému úkolu a bojuje proti srbským nacionalistům a byrokracii Bruselu.
"Pro mě, jako Bosňačku, bylo velice důležité vidět, jak tento mezinárodní tribunál probíhal," prohlásila po zhlédnutí filmu univerzitní učitelka Eldina Jasarevičová.
"Film mi umožnil nahlédnout do zákulisí celého procesu. Přišla jsem o mnoho iluzí, které jsem předtím o soudnictví měla."
Německý režisér Hans Christian Schmid uvedl, že děj filmu je sice fiktivní, ale částečně se při jeho tvorbě nechal inspirovat i skutečnými případy, které před natáčením studoval.
Připustil, že byl před prezentací snímku na sarajevském filmovém festivalu poněkud nervózní, protože většina diváků v publiku válku v letech 1992-1995 prožila na vlastní kůži.
"Byl jsem velmi nervózní, když jsem tu měl film představit. Věděl jsem, že lidé, kteří se na něj přijdou podívat, o těchto událostech vědí z vlastní zkušenosti více než já," sdělil Schmid.
Reakce však byly vesměs pozitivní.
"Tento film přesvědčivě ukázal - a myslím, že tímto způsobem poprvé -, jak moc je haagský tribunál politickou institucí. Důležité poselství filmu je, že soud a právo nemusejí být vždy na jedné straně a že průběh soudního přelíčení často záleží na politické situaci a na mnoha dalších faktorech," konstatovala novinářka Nidzara Ahmetaševičová.
Film Storm se promítal v červenci v Haagu, ve stejné době se tu konal i soud s bosenským Srbem Milanem Lukičem. Jeho případ patřil k těm, kterými se Schmid při tvorbě snímku inspiroval.
Lukić byl uznán vinným ze zabití nejméně 119 Bosňáků - mnoho z nich bylo upáleno zaživa. Tribunál ho odsoudil na doživotí. Podle režiséra Schmida však nepadl verdikt za znásilnění, ze kterých byl původně také obviněn.
"Po odvysílání filmu chtěla obžaloba v Lukičově případu předvolat nové svědky ve věci znásilňování, ale soudci to odmítli," uvedl Schmid.
Bakira Hasečičová, předsedkyně skupiny organizující ženské válečné oběti, prohlásila, že doufá, že Milan Lukić a jeho bratranec Sredoje Lukić, který byl v Haagu odsouzen minulý měsíc, předstoupí kvůli obvinění ze znásilnění a mučení před bosenský tribunál.
"V Haagu se soustředili pouze na nejzávažnější zločiny, ale to představuje pouze pět procent všech zločinů, které spáchali," uvedla Hasečičová, také jedna z obětí válečného znásilňování.
Schmid dodal, že by rád film prezentoval i v srbské části Bosny, kde očekává velmi rozdílné reakce.
"Promítání filmu v Banja Luce by bylo velmi zajímavé. Jak by tamní lidé vnímali to, co se snažíme říci o Republice srbské?"
Foto: Reuters a tiskové materiály 59. Berlinale
Diskuse
Diskuze u článků starších půl roku z důvodu neaktuálnosti již nezobrazujeme. Vaše redakce.