Finsko má vedle prezidentky i premiérku
22.06.2010 14:13 Aktualizováno 22.06. 14:49
Finský parlament zvolil novou premiérkou podle očekávání Mari Kiviniemiovou. Jednačtyřicetiletá šéfka vládní strany Finský střed (KESK) a dosavadní ministryně pro místní správu a záležitosti regionů tak nahradí Mattiho Vanhanena, jenž minulý týden podal očekávanou demisi, oficiálně ze zdravotních důvodů.
Kiviniemiová by měla být ještě dnes ve své funkci potvrzena prezidentkou Tarjou Halonenovou a současně dostat pověření sestavit novou vládu. Očekává se, že nová premiérka zavede do vlády nový styl, zbavený sexuální povahy, a vyvede stranu z hlubokého propadu volebních preferencí, kam ji dostala éra pod Vanhanenem.
ČTĚTE TAKÉ: Běda mužům...? Finsku povládnou ženy
Z 200 poslanců finského parlamentu jich dalo Kiviniemiové hlas 115. Politička, která se tak stala druhou ženou v čele finské vlády, nahrazuje ve funkci čtyřiapadesátiletého Mattiho Vanhanena. Ten šéfoval sedm let dvěma kabinetům a Kiviniemiová v té době působila jako ekonomická poradkyně premiéra a od roku 2007 na několika ministerských postech. Poslankyní se stala již v roce 1995.
Premiér v seznamce
Pověsti málo charismatického premiéra uškodila aféra s neprůhledným financováním předvolební kampaně strany KESK, které tehdy ještě šéfoval. Hlavním problémem ale byly Vanhanenovy soukromé aféry, když jako šéf vlády hledal partnerku po internetu nebo si s přítelkyní vyměňoval žhavé esemesky. Zveřejnění těchto případů považovala část veřejnosti za zábavné nebo aspoň úsměvné, část za trapné; v každém případě snižovaly vážnost premiérského úřadu i strany, které Vanhanen předsedal. Výsledkem nakonec bylo očekávané oznámení, že Vanhanen odchází "ze zdravotních důvodů" z vedení KESK i vlády.
"Ženy jsou v politice vždycky přísněji posuzovány než muži," prohlásila svého času Kiviniemiová. Pro příklad nemusela chodit daleko: první finská premiérka v dějinách země Anneli Jäätteenmäkiová vydržela ve funkci asi dva měsíce. Odstoupit musela v roce 2003 kvůli použití nepříliš čistého zdroje z tajných služeb.
Vanhanen naopak mohl setrvat v úřadu sedm let, přestože postupem doby stále přibývalo jeho skandálů ze soukromého života a nakonec i pochybné financování předvolební kampaně jeho strany. Kiviniemiová se musí snažit zlepšit preference strany, je však realistická. "Těžko mohu očekávat, že naši stranu přivedu do voleb v příštím roce už zase v čelné pozici preferencí," řekla.
Foto: ČTK/AP
Diskuse
Diskuze u článků starších půl roku z důvodu neaktuálnosti již nezobrazujeme. Vaše redakce.