Francouzský tisk: kam zmizelo české předsednictví?
09.01.2009 11:40
Evropská unie čelí od 1. ledna dvěma novým vážným krizím - na Blízkém východě a výpadkům dodávek ruského plynu. Ale předsednické Česko je "paušálně nepřítomné", tvrdí na internetovém blogu francouzského listu Libération jeho redaktor Jean Quatremer.
"Mirek Topolánek například nepochopil, že ničemu nepomůže poslat do Izraele a sousedních arabských zemí svého ministra zahraničí utopeného v evropské 'trojce', která nepředstavuje nic mimo Brusel: vůdci těchto zemí nejednají s poskoky, ale přímo s šéfem státu nebo vlády. Měl tedy podniknout cestu sám. To je to, co pochopil (francouzský prezident) Nicolas Sarkozy, který podstoupil riziko, že se vrátí s prázdnýma rukama. Ale jeho cesta ukázala arabskému světu i Izraeli, že Evropa bere situaci velmi vážně. Koneckonců se mluvilo jen o návštěvě šéfa státu, a ne 'trojky'," uvádí se v textu.
Autor článku se pozastavuje také nad tím, že na čtvrteční neformální schůzce ministrů zahraničí zemí EU v Česku se neměnil kvůli izraelsko-palestinskému konfliktu program probíraných témat a že otázka mohla být nanejvýš projednávána během pracovní snídaně v rámci probírání vztahů se Spojenými státy.
"Česká republika je taky nepřítomná u rusko-ukrajinského konfliktu, který se jí přitom prioritně týká: jestliže Evropská komise a Evropský parlament nabídly své zprostředkování (smíru), Praha pospává. Dokážeme si moc dobře nyní představit, co by se stalo loni v srpnu během ruské invaze do Gruzie, kdyby Češi byli u vesla. Nic. Praha se nakonec poté, co byla k tomu popostrčena svými partnery, rozhodla svolat na pondělí mimořádnou schůzi ministrů energetiky, která se bude věnovat konfliktu kolem plynu. Rozhodně však stále nepřichází v úvahu, aby Topolánek propotil svou košili," píše se dále v dokumentu.
"Zkrátka, politický voluntarimus si nelze přikázat. Může být unie takto závislá na dobré nebo špatné vůli státu, který drží otěže EU?" dodává se v článku.
Internetové blogy tisku se doplňují názory zejména píšících novinářů, kteří si v nich neberou žádné servítky. To však neznamená, že se v nezměněné formě nemohou nakonec dostat i na stránky novin. Blogy jsou čtené spíše v úzkém okruhu čtenářů zajímajících se výrazněji o danou problematiku, tady konkrétně o záležitosti EU.
Foto: ČTK, Reuters
Diskuse
Diskuze u článků starších půl roku z důvodu neaktuálnosti již nezobrazujeme. Vaše redakce.