Dokážeme to
Heslem Merkelové agitovali už rudí úderníci v NDR
29.10.2015 20:01 Původní zpráva
"Dokážeme to!" (Wir schaffen das!) říká spolková kancléřka Angela Merkelová připomínaje modlitební mlýnek. Velmi podobné heslo už ale bylo v oběhu dříve: "To dokážeme!" (Das schaffen wir!), připomíná ve svém komentáři s titulkem "Pozdní pomsta NDR na Angele Merkelové" německý list Die Welt. A jak známo z historie, východoněmečtí komunisté to nedokázali.
U příležitosti 10. stranického sjezdu Jednotné socialistické strany Německá (SED), vládnoucí partaje v NDR, v listopadu roku 1981 zadalo její vedení vytvoření deseti plakátů, které měly přiměřeně ocenit roli komunistů při budování socialismu v prvním německém státě dělníků a rolníků.
Na jednom z plakátů jsou pevně spojené ruce, nad nimiž jsou slova "Náš dík patří tobě, strano". Na jiném ukazuje žačka před sebou svůj sešit, do kterého vepsala "Vydávám ze sebe to nejlepší, tatínek a maminka také".
Na třech dalších stejně uspořádaných plakátech jsou voják, horník a selka, kteří dělají "všechno pro blaho lidu (Alles zum Wohle des Volkes). Voják říká: "To ochráníme!". Horník: "To zmákneme!". A socialistická selka je doplňuje slovy: "To dokážeme!"
Žena má na sobě šedomodré montérky, je mocně stavěná, vlasy má sestříhané do mikáda (bubbikopf) - a je k nerozeznání podobná kancléřce, konstatuje reportér listu Die Welt. Ano, tak mohla podle něj vypadat Angela Merkelová před 34 lety.
Nevíme, o jakou ženu, která na obrázku jakoby vystupuje z kabiny traktoru, jde. Zřejmě to není žádná skutečná selka, což asi platí i pro vojáka a horníka.
Přesto je plakát svým způsobem tak autentický, že pozorovatele až zamrazí. Věta "To dokážeme" je totiž téměř doslova předjímá to, co Merkelová prohlásila letos v září: "Dokážeme to!". A rozpoutala tím krizi, pokračuje Die Welt.
Miliony lidí se každý den znovu ptají, co má kancléřka v plánu. S údivem bereme na vědomí, že stát se šestnácti zemskými vládami, šestnácti zemskými parlamenty, šestnácti ministerskými předsedy, s jedním Spolkovým sněmem, Spolkovou radou, s jedním spolkovým prezidentem a tisícovkami služebníků státu visí jen na tom, co chce kancléřka.
Neurčuje jen základní směřování politiky, pokračuje přední německý deník, ale může jedním slovem nebo škrtnutím pera otevírat či zavírat hranice, rušit platnost zákonů a autoritářsky smést ze stolu veškeré pochybnosti o moudrosti svých rozhodnutí.
"Dokážeme to!" Angela Merkelová vládne stylem feudálního knížete, k němuž patří i hrozba, že řekne adieu zemi, které chtěla sloužit, jestliže jí lid odmítne následovat. Tak útočný se dosud neodvážil být žádný spolkový kancléř.
Plakát k 10. sjezdu SED nám připomíná, že kancléřka byla socializována v NDR, což byl systém, který měl od prvního do posledního dne své existence narušený vztah ke skutečnosti. NDR chtěla být státem se sedmým nebo osmým největším průmyslem na světě.
Do žádné jiné země nepřicházelo tolik turistů jako do Východberlínské republiky, což souviselo s tím, že každý, kdo uskutečňoval tranzit z nebo do Západního Berlína, musel požádat o vízum.
V NDR nebyla žádná chudoba, nezaměstnanost, nenávist vůči cizincům a kriminalita. Zato tam byly štreky na pochodování jako třeba Stalinova alej (Berlín), jež svědčily o nadřazenosti životních podmínek v reálně existujícím socialismu.
Dokonce se i falšovaly zprávy o počasí,, jestliže bylo v přírodně příliš teplo nebo zima, aby se snížila energetická spotřeba domácností. Kde byla vůle, byla i cesta.
"To dokážeme!" platilo pro pracovní normy, pětiletky a zásobování obyvatelstva vzácným konzumním zbožím jako banány, zrnková káva a pravá čokoláda.
"Dokážeme to!" se dnes vztahuje na obrat v energetice, zřeknutí se fosilních energií, záchranu deštných pralesů, výroby či případně odbyt elektromobilů a absorbování milionů uprchlíků z Afriky, Arábie a Asie, kteří by nám měli pomoci stát se nebo zůstat pestrou, otevřenou a tolerantní zemí.
Přitom aktuálně hrozí kolaps místní veřejné dopravě, protože nejsou peníze na potřebnou údržbu tras a vozů. Je zkrátka jednodušší plánovat utopie než opravit pár chátrajících mostů v Porúří.
Vypadá to tak, jako kdyby se nyní Spolková republika ubírala stejnou cestou, na níž kdysi uklouzla do propasti dějin NDR. Politika kancléřky je pozdní pomstou NDR na SRN. Nemusí si toho být vědoma, avšak právě to nevědomé se vyznačuje zvláštní setrvalostí a spolehlivostí, konstatuje ve svém názorovém článku Die Welt.
A na závěr dodává: "Hádankářství kolem motivů kancléřky bude prozatím pokračovat. I když mezitím působí tak, jako by sama pochybovala o tom, jestli to "my" dokážeme". Ještě bychom rádi věděli, co se stalo s mladou selkou, co roku 1981 na počest SED hlásala: "To dokážeme."
Diskuse
Diskuze u článků starších půl roku z důvodu neaktuálnosti již nezobrazujeme. Vaše redakce.